Протести во Минхен против НАТО

Повеќе илјади луѓе протестираа денеска попладне во Минхен, каде се одржува Минхенската конференција за безбедност на која учествуваат лидерите на повеќе земји од светот,...

Спасени сите 86 лица кои се наоѓале во зградата на универзетот...

Дел од зградата на универзитет во рускиот град Санкт Петербург се урна попладнево, но сите студенти и професори кои се наоѓале внатре се безбедно...

Се урна дел од зграда на универзитет во Санкт Петербург, има...

Дел од зградата на универзитет во Санкт Петербург се урна попладнево, а под урнатините има затрупани луѓе, соопштија очевидци и локалните власти. Инцидентот се случи...

Протести на „жолтите елеци“ во центарот на Париз

Илјадници демонстранти од движењето „жолти елеци“ се собраа 14-та сабота по ред во центарот на Париз. Протестот се одржува под зајакнати безбедносни мерки, иако неколку...

Трамп потпиша закон за избегнување нова делумна блокада на администрацијата

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 милијарди долари за финансирање на...

Иран најави одмазда за убиените припадници на Револуционерната гарда

Иран побара од Пакистан да ги пронајде екстремистите одговорни за неодамнешнииот напад во кој беа убиени 27 припадници на Револуционерната иранска гарда. – Доколку Пакистан...

Трамп: Заслужувам Нобелова награда за мир

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека заслужува Нобелова награда за мир поради неговата политика кон Сирија и Северна Кореја, но, исто така, жали што...

Во Нигерија пронајдени тела на 66 луѓе, меѓу кои 22 на...

Најмалку 66 лица загинале во напад во северозападниот дел на Нигерија, објавија локалните официјални претставници на државата Кадуна. „Безбедносните сили пронајдоа тела на 66 луѓе...

Судан остана без струја

Суданското Министерство за електрификација објави прекин на напојувањето со струја во целата држава, јави Ал Арабија. Техничари и инженери се обидуваат да ги поправат дефектите...

Трамп за вонредната состојба: Сите знаат дека ѕидовите функционираат

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за својот долг ѕид, спроведувајќи широка интерпретација на...

И Трамп предложен за Нобелова награда за мир

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека јапонскиот премиер Шинзо Абе го предложил за кандидат за Нобелова награда за мир поради неговата работа за...

„Вашингтон Пост“: Фејсбук и американските власти преговараат казна од повеќе милијарди...

Американската Федерална трговска комисија (ФТЦ) неодамна започнало преговори со раководството на социјалната мрежа за исплата на повеќе милијардна казна поради нарушена приватност на корисниците,...

Принцот Чарлс во прва кралска посета на Куба

Принцот Чарлс ќе ја направи првата посета на член на британското кралско семејство на Куба. Тоа ќе се случи во март, соопшти кабинетот на...

Кинезите го затворија кампот под Монт Еверест за туристи

Кина го затвори кампот на својата страна на Монт Еверест за посетители, кои немаат дозвола за качување. Властите одлучиле да го затворат кампот поради...

Трамп прогласи вонредна состојба

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва во телевизиско обраќање прогласи вонредна состојба, со цел да добие пристап до милијардите долари за изградба на ѕид долж...

Путин го повреди прстот на џудо тренинг/Видео

Рускиот претседател Владимир Путин го повреди прстот на десната рака за време на тренинг со џудистите во Сочи, пренесуваат руските медиуми. Инцидентот се случил...

Во париско метро маж нападнат со киселина

Париската полиција соопшти денеска дека во париското метро бил тешко повреден маж откако врз него е фрлена „непозната течност“, а француските медиуми го опишаа...

Саудиското МВР создаде апликација со која мажите можат да ги следат...

Министерството за внатрешни работи на Саудиска Арабија создаде апликација за паметни телефони, која им дозволува на мажите „заштитници“ да го следат движењето на жените...

Шпанскиот премиер Санчез распиша предвремени избори

Шпанскиот премиер Педро Санчез распиша предвремени избори, кои ќе се одржат на 28 април. Веста за прогласувањето на изборите ја потврдила министерката во Владата,...

Загадените води го загрозуваат Големиот корален гребен

Загадените океански води преставуваат закана за Големиот Корален Гребен, што се наоѓа крај североисточниот брег на Австралија, предупредуваат научниците. Според нив, поради поплавите што минатиот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети