test

Македонија ја прегази Јапонија во првиот натпревар на СП

Македонската ракометна репрезентација со победа го почна настапот на Светското првенство во Дансака и Германија. Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, во првиот натпревар од...

Хрватите ако освојат злато на СП ќе поделат премија од 450.000...

Хрватската ракометна федерација им даде дополнителна мотивација на ракометарите да остварат добар резултат на Светското првенство во Германија и во Данска. Ако станат шампиони, „коцкестите“...

Кире Лазаров единствен репрезентативец кој играл на сите шест Мундијали

Најдобриот македонски ракометар Кире Лазаров е единствениот македонски ракометар кој настапи на Светското првенство во Египет во 1999 година, а настапува и на Мундијалот...

Норвежанецот Сагосен ќе биде најдобар стрелец на СП

Најпознатата светска обложувалница „Вилијам Хил“ излезе и со квотите за тоа кој ќе биде најдобар стрелец на Светското првенство во ракомет, што моменто се...

Германија со победа го отвори Светското во ракомет

Репрезентацијата на Германија со победа од 30-19 (17-10) над Јужна Кореја го отвори Светското првенство во ракомет, на кое се ко-домаќини со Данска. Во Берлин,...

Кузмановски потпиша за Магдебург

Македонскиот ракометен репрезентативец, Филип Кузмановски (22) потпиша договор со германски Магдебург. Бундеслигашот и официјално потврди дека го привлекол играчот на Еурофарм, кој до крајот на...

Работитe во Металург тргнаа низ брдо

Хрвтскиот ракометен интернационалец Халил Јагањац беше прва ѕвезда на Металург пред да направи трансфер во хрватски Нексе. Тој во интервју за порталот „индекс.хр“ зборуваше...

Успешно оперирана Кристина Неагу 

Најдобрата романска ракометарка и една од најдобрите во светот, Кристина Неагу конечно го оперираше десното колено, кое го повреди на Европското првенство во Франција....

Кузмановски до 2022 во Магдебург

Македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски се сели во екипата на Магдебург каде од ова лето ќе има можност да ја продолжи својата кариера. На својот профил...

Македонија игра многу лошо, ќе ја победиме

Отсуството на капитенот Гудјон Валур Сигурдсон не го намалува оптимизмот во репрезентацијата на Исланд за пласманот на СП во Германија и Данска. Исланд ќе...

Пенисите на исландските ракометари се изложени во музеј

Откако ракометната репрезентација на Исланд го освои сребрениот медал на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година, ракометарите во Рејкјавик беа пречекани од 60.000...

Осмо место на СП ја носи Македонија во квалификациите за ОИ...

Светската ракометна федерација (ИХФ) уште минатат година ги објави правилата за тоа кои репрезентации од Светското првенство во Германија и Данска може да се...

Ракометна грозница ја тресе Германија, продедени повеќе од 500.000 билети

Организаторите на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска излегоа со интересни податоци  околу продажбата на биелтите за овој настан кој ќе трае...

Амбициите големи,  можностите…

Македонската ракометна репрезентација замина за Минхен (Германија) каде што ќе ги игра натпреварите од групната фаза на 26. Светско првенство. „Црвено - жолтите” на...

Исланд без Сигурдсон на СП

Репрезентацијата на Исланд, која е еден од противниците на Македонија на Светското првенство во Германија и Данска ќе го одигра турнирот без својот најдобар...

Червар: Македонија ќе биде многу мотивирана

Избраниците на селекторот Раул Гонзалез во првата фаза пд СП  ќе се натпреваруваат  и против селекцијата на Хрватска, која е предводена токму од поранешниот...

Мугуруза се повлече

Шпанската тенисерка Гарбиње Мугуруза се повлече од ВТА турнирот во Сиднеј (Австралија), поради стомачен вирус. Таа се надева дека во преостанатото време до почетокот...

Атман го пропушта СП

По проценка на медицинскиот тим одлучено е Павел Атман да не патува на Светското првенство во Германија. Тој за време на подготовките ја обнови...

Му кажа збогум на ракометот за да стане маж

Една од најдобрите ракометни репрезентативки на Шведска Луиз Санд и стави крај на кариерата на 26-годишна возраст, но не заради повреда, туку затоа што...

Проблеми за Гонзалез пред заминувањето за Минхен, се повреди Димитриоски

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалез го официјализираше списокот на играчи кои ќе ги води на Светското првенство во Германија и Данска. Голманот Мартин...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети