Кој од Македонија ќе го пречека Путин во Белград!

Претседателот на Русија,  Владимир Путин , утре пристигнува во Србија. Засега нема официјална информација, дали некој од македонските политичари е поканет на гала ручекот...

РСБСП со апел: Подгответе го возилото за безбедно возење во зима

Изминативе неколку дена, особено во текот на вечерта и во раните утрински часови, ниските зимски температури го земаат својот „данок“ на возилата и ѝм...

Лавров: Москва не е против договорот меѓу Скопје и Атина, спорен...

  – Русија не е против новото име на Македонија, ниту против договорот меѓу Грција и Македонија околу името, туку прашува колку овој процес е...

Путин: Игнорирана е волјата на македонските гласачи за промена на името...

Политиката на САД, сериозно го дестабилизира Балканот, вели во екслкузивното интервју за Вечерње новости, претседателот на Русија, Владимир Путин, на ден пред пристигнувањето во...

За главоболка Вице Заев од Александар Николовски бара 500 евра

"Ако му дошло на Заев за 30 илјади денари, нека си ги троши со здравје”, рече Николовски по подготвителното рочиштето кое се одржа денес...

Димитров на средба со Чавушоглу во Анкара

  Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 18 јануари престојува во работна посета на Турција каде што ке се сретне  со неговиот...

Уште една реакција на Москва:Не и се мешаме на Атина за...

Александар Грушко заменик министерот за надворешни работи на Русија  изјави дека Москва не се меша во внатрешните работи на Атина во ситуацијата поврзана со...

СДСМ: Мицковски потврди дека нема програма и дека се плаши од...

Во уште едно слабо издание Мицкоски потврди: Нема програма, се плаши од изборен пораз, ги дели антиевропските вредности на Бачев! Во уште едно слабо, веќе...

Со македонски пасош, без визи во 125 земји

Македонија е на 43-то место на листата земји чии пасоши овозможуваат најлесно патување, покажува рангирањето што го направи Henley Passport Index за 2019 година. Со...

Мицкоски најави иницијатива пред Уставен за законот за јазиците и учество...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека со денешното објавување во Службен весник на законите за јазици и за ратификација на договорот од...

Нарушен јавниот мир во селска џамија во општина Пласница

Во просториите на селската џамија „Абди Бајрактар“ во село Лисишани, општина Пласница, вчера, во попладневните часови, бил нарушен јавниот ред и мир, информираат од...

„Дизајн на учење на 21 век”- обука за професорите од Кривопаланечката...

Дваесет и двајца професори од Средното општинско училиште „Ѓорче Петров”, Крива Паланка од денеска се дел од обука за Мајкрософт сертифициран едукатор, организирана во...

Предлог законот за спречување на корупцијата во собраниска процедура со европско...

Владата на Република Македонија на денешната 115-та редовна седница донесе одлука на Собранието на РМ да му предложи Предлог-законот за спречување на корупцијата и...

Имер Селмани ќе биде именуван за почесен конзул на Република Албанија...

  Владата на Република Македонија донесе одлука за отворање Почесен конзулат на Република Албанија во Република Македонија со седиште во Битола. Со владината одлука донесена на...

Сообраќајот по влажни коловози, наместа можна голомразица

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, на некои повисоки места наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција...

Теодоракис: Нема да гласаме за доверба на Владата

Лидерот на грчката партија Река, Ставрос Теодоракис за време на обраќањето во грчкиот Парламент порача дека тој и неговите пратеници ќе гласаат против доверба...

Филипче: „Глаксо Смит Клајн“ не уверија дека рокот и квалитетот на...

Oфицијалните претставници на компанијата „Глаксо Смит Клајн“, имаа увид во самата вакцина, пакувањето и рокот. Не уверија дека тоа е нивен производ, дека рокот...

Големата национална дебата во Фрација започна со кратко обраќање на претседателот...

Големата национална дебата во Фрација започна со кратко обраќање на претседателот Емануел Макрон пред 600 градоначалници собрани во спортската сала на општината Гранд Буртерлуд...

Донесен законот за борба против корупција

Владата на Република Македонија во рамки на 115-та седница денеска донесе повеќе одлуки меѓу кои и за Законот за борба против корупцијата за кој...

Ѓурчиновски на заседание на Воениот Комитет на НАТО во Брисел

Армијата на Република Македонија даде огромен придонес со учеството во мисијата „Одлучна Поддршка“, кој се огледа не само во нашето учество од самиот почеток,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети

Тест анкета 2

тест анкета 1