Албански државјанин под истрага за тешка сообраќајна несреќа кај Дреново

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против државјанин на Република Албанија со привремен престој во Кавадарци, за кого постои основано...

Две лица завршиле во болница со тешки повреди откако нивното возило...

Во 03 часот по полноќ било пријавено дека во Скопје, на улица 16 Македонска бригада, на влез-излез од парк-шума Гази Баба, патничко возило хонда...

Македонска заедница во Албанија: Тоа што отсекогаш сме биле, тоа сме...

Денеска во Пустец се оствари средба меѓу поранешниот градоначалник на општина Пустец Едмонд Темелко, кандидатот за градоначалник на таа општина на последните локални избори...

Забрането е влегување во училишната зграда со големи нокти, шорцеви, искинати...

Испокинати фармерки, куси панталончиња далеку од пристојни, маички на прерамки, коси пуштени врз лицата, момчињата со шарени бермуди со кои небаре се капеле во...

ГЕВГЕЛИЧАНЕЦОТ БОРИС ДИМОВ  ГО ОСВОИ ВРВОТ НА АРАРАТ, ЗАВЕАНИОТ И ЗАСПАН...

Тоа е момент кој нема име, искачувањето започна во еден по полноќ, температурите беа длабоко навлезени во минус, движиш без пауза бидејќи студот ќе...

Дали Македонија ќе се најде меѓу топ 10?

Европската Унија подготвува нов пакет за проширување, кој сега вклучува 10 земји кандидати со европска перспектива, најави еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер...

 Мицкоски: Се надевам дека Ковачевски не е турист на владините седници...

Не стивнуваат реакциите за предлог-законот за амнестија, а во четвртокот, министерот за правда Кренар Лога  најави  дека за десетина дена  предложениот закон ќе се...

Советниците бараат Владата да прогласи вонредна состојба

На вонредна седница, Советот на Општина Маврово и Ростуше донесе заклучок да се поднесе информација до Владата со барање за прогласување кризна состојба на...

ПАТОТ БИТОЛА – ГРЧКА ГРАНИЦА СТАНУВА ЦРНА СООБРАЌАЈНА ТОЧКА –

Патниот правец Битола – Меџитлија продолжува да создава загриженост кај жителите од повеќе населени места што гравитираат кон поранешната општина Бистрица. Последните случувања, сообраќајните...

УКИНАТА ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМА – во првото полугодие имало...

Денеска се укинува делумната забрана за движење во шуми, што беше воведена за да се намали ризикот од појава на шумски пожари, информираат од...

ЗЕЛС: Дополнителни 60 милиони денари за плати на пожарникарите

Претседателот на Заедницата на единиците на локалната самоуправа   и градоначалник на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, поднел амандман до сите пратенички групи во Собранието...

Кој ја пали прилепската депонија кај Алинци?!

Деновиве, густ чад и неподнослива миризба на запален отпад се ширеа низ Пелагониското Поле, што создаде нарушување на квалитетот на воздухот. Гореше прилепската депонија...

Празните ветувања од ЕУ, ја испразнија Македонија!

Неизвесноста околу зачленувањето во Европската Унија го засилува масовното иселување на младите не само од нашата земја туку и од целиот регион, заклучува претседателот...

 Уапсен шверцер со лекови, цигари, казино картички и брендирана спортска облека

Во близина на кумановското село Романовце полицијата привела турски државјанин во чиј автобус биле откриени кутии со таблети, штеки цигари, брендирана спортска опрема и...

Мицкоски слави роденден!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска слави 46 роденден. Од утрово на социјалните мрежи се споделуваат бројни честитки од граѓани, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, членови...

Спасовски: Постигнавме намалување на криминалитетот за 29% и зголемување на откривачката...

Денеска  во рамки на серијата посети со проектот „Отворен кабинет“, со кои се опфатени сите Сектори за внатрешни работи вклучувајќи ги и Одделенијата за...

Приведени 9 турски државјани на скопскиот аеродром, полицијата се сомнева дека...

На 28.09.2023 во 20.00 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“, полициски службеници ги лишиле од слобода Е.Т.(42), О.Е.(33), А.Ј.(29), К.А.(29), Е.С.(27), М.Е.А.(30), Х.Т.(28),...

Радовишанец за еден месец украл два автомобила и извршил неколку тешки...

На 28.09.2023 во 11.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода Е.Б.(21) од Радовиш. Тој се...

Рашела Мизрахи ќе раководи со Анкетната комисија за скандалот на Онкологија

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи е предложена за претседателка на Анкетната комисија за скандалот на Онкологија. Денеска тоа ќе се утврди на седницата на Собраниската комисија за финансирање...

Демократски сојуз против Законот за амнестија, бара негово повлекување

„Демократскиот сојуз бара од премиерот Димитар Ковачевски да го повлече новиот Предлог-закон за амнестија, бидејќи овој закон е политички пазар помеѓу коалиционите партнери СДСМ,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети