ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Лек за болката

Голема мудрост е да умееме животот да го поминеме што е можно попријатно и посреќно. Не постои поскапоцено богатство од внатрешниот мир, љубовта во...

Спасовски: Сите политички субјекти да бидат на висина на задачата за...

Премиерот Оливер Спасовски не очекува застој во носењето на новиот закон за јавно обвинителство, при што порача дека е неопходна соработка на вклучени страни...

Средношколецот Бранко Силјановски го фати светиот крст во Дебар

На традиционалното скокање по крстот, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици, во Дебар најсреќен беше Бранко Силјановски, ученик во втора година во...

Благојче Велјаноски го извади крстот од Вардар во Гостивар

Дваeст и тригодишниот Благојче Велјаноски беше најсреќниот од 30-тината гостиварци кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на прославата на големиот христијански...

Филип Стојаноски е најсреќниот прилепчанец кој го фати светиот крст

Дваесет и шестгодишниот Филип Стојаноски е најсреќниот прилепчанец, кој го фати светиот крст денеска на Богојавление – Водици од осветените води на базенот при...

Кристијан Ниневски го фати светиот крст во Скопје (ново)

Кристијан Нинески беше најсреќен меѓу над стоте верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник...

Кристијан Ниневски го фати светиот крст во Скопје

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу над стоте верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник...

Мицкоски против лидерска додека работните групи не ги приближат ставовите

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Охрид изјави дека ако има лидерска средба со претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Мицкоски, тоа би било наредната...

Шекеринска: „Рекет“ покажаа дека никој не е над законот, тој мора...

Случајот „Рекет“ и сите истраги поврзани со него покажаа дека навистина никој не е над законот, вели вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска...

Во Битола светиот крст во рацете на Петар Атанасовски

Младиот битолчанец Петар Атанасовски е годинешен најсреќен учесник во вековната манифестација фаќање на светиот крст во осветените води која Преспанско – пелагониската епархија ја...

Заев оптимист за законот за јавно обвинителство, Мицкоски со став дека...

Лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев денеска од Охрид изрази очекување дека до 12 идниот месец Парламентот ќе ги донесе сите неопходни законски решенија,...

Михаил Давитковски го фати крстот во водите на Крива Река

Михаил Давитковски е среќникот кој меѓу педесеттемина верници кои денес скокнаа во водите на Крива Река беше најсреќен и го извлече крстот од осветените...

Дејан Цветановски е среќникот што го фати крстот во Куманово

Триесет и двегодишниот кумановец Дејан Цветановски го извади светиот крст од осветените води во мини базенот на соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово. – Седми пат како скокам по крстот....

Горан Јосифовски-Џемо го фати осветениот крст во Тетово

Триесет и деветгодишниот Горан Јосифовски-Џемо го фати осветениот крст на празнувањето на денешниот празник Богојавление Водици во соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“, во...

 Христијан Врапчески го фати крстот во Кичево

Во Кичево 25-годишниот Христијан Врапчески го фати крстот од осветените води во базенот на поранешниот Дом на АРМ. Прво во црковниот храм „Свети Петар и...

Џамбазов за интернет измамата: Луѓето тоа го прават од очај, сиромаштијата...

Името на македонскиот шоумен Игор Џамбазов повторно се злоупотреби за барање за донации преку негов лажен профил на Фејсбук. Ова не е првпат Џамбазов да...

Петар Рупески го фати Светиот крст во Охрид

30 годишниот охриѓанец Петар Рупески денеска го извади крстот од Охридското Езеро. Ова му е петти пат, првиот пат крстот го фатил во 2005...

Попова Шапка кубури за снег, ама не и за посетители

Скијачкиот центар Попова Шапка, иако моментно ги нема минималните сантиметри снег за официјален почеток на скијачката сезона, сепак е преполн со посетители. И неколкуте...

Премиерот Спасовски за Водици во Кочани, Шекеринска и Ангеловска во Скопје

 Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, по повод големиот христијански празник Богојавление Водици ќе присуствува на чинот на свеченото фрлање на...

Стерјовски: Ние сме лојални државјани на Република Албанија, остануваме горди и...

Од општина Пустец, од бастионот на Македонците во Република Албанија, порачуваме: Ние сме лојални државјани на Република Албанија, но остануваме горди и достојни Македонци,...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО