Помошта за исплата на продадено винско грозје ќе се применува за...

Владата денеска усвои Предлог-одлука за дополнување на Одлуката за утврдување дополнителна помош како мерка за исплата на продадено винско грозје. Како што соопшти владината прес-служба,...

Анѓушев: Од комуникацијата со бизнис-секторот се креираат најсоодветни политики за економски...

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на денешната трета седница на Комисијата за јавно-приватен дијалог истакна дека Владата и бизнис-секторот имаат отворена и искрена...

Васко Ковачевски нов генерален директор на АД ЕСМ  

Надзорниот Одбор на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) го назначи Васко Ковачевски за претседател на Управниот одбор и генерален директор на АД ЕСМ. Ковачевски...

Бугарски синдикати: Околу 21 отсто од економијата е во „сивиот“ сектор

Околу 21 отсто од бугарската економија е се уште во „сивиот“ сектор. Тоа го нагласи денеска Пламен Димитров, претседател на Конфедерацијата на независни синдикати...

Елези: Вработеноста ќе расте, просечната плата годинава повисока за пет отсто

Вработеноста годинава ќе продолжи да расте, а просечната нето-плата ќе се зголеми за околу пет проценти, предвидува Министерството за финансии. Заменик министерката за финансии Ширет...

Сугарески: Гасоводот во Tетовско е реализиран 40 отсто

Реализацијата на магистралниот гасовод, во реонот на Тетовско, достигнува 40 отсто и се очекува брзо напредување поради решените предмети поврзани со експропријацијата. Ова вчера...

ПЛАТИТЕ ВО МАЈ 4:1 – Програмерите ги оставија далеку зад себе...

Компјутерските програмери и во мај годинава ги земаа најголемите плати. Нивната професија дефинитивно стана најплатена во нашата држава. Според најновиот извештај на Државниот завод...

Ниските откупни цени ги испразнија нивите, никој не сака да сади...

Повеќе земјоделски култури во Македонија изумираат, старите веќе не можат да работат, а младите заминуваат во странство и не сакаат да се занимаваат со...

Тетово-Гостивар ќе биде стандарден автопат со по три ленти во правец

Тетово-Гостивар ќе стане автопат со по триколовозни ленти во еден правец, најави директорот на Јавното претпријатие за државни патишат Зоран Китанов од Тетовско каде...

Барањата за ИПАРД 2 ќе се одбиваат ако не се комплетни

Секоја апликација за средства од ИПАРД 2 ќе се одбива како неоснована ако не ја содржи потребната документација, предвидуваат измените на Законот за основање...

Производителите на вишни „тријат раце“, двојно повисока откупна цена од лани

Бербата на вишни во источниот регион е при крај. Овоштарите велат дека годинашната реколта поради пролетните мразови ќе биде преполовена, но квалитетот е подобар,...

Германците песимисти, очекуваат економијата да се влоши

Половина од Германците очекуваат дека во наредните години состојбата во економијата ќе се влоши, покажа истражувањето кое го нарачаа телевизиските станици „RTL“ и „n-tv“....

Министерот Хасан на работна средба со Стопанската комора на Јалова

Новите економски политики и подобрената бизнис клима во земјата што е привлечна и за домашни и за странски инвеститори, беа во фокусот на средбите...

Исланд е најскапата земја во Европа, а Македонија е на 36...

Според најновите податоци на Евростат најскапа земја во Европа е Исланд. Цените во таа земја, минатата година биле дури 56 отсто повисоки од европскиот...

Од денеска горивата поевтини за денар

Од денеска горивата поевтинија за половина, односно за денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се намали за еден денар....

Во Сплит квадрат чини 4.000 евра, а наедвижностите се продаваат како...

Во Хрватска годишно се продаваат 20.000 недвижнини, а најголем дел од нив во градот Сплит. Во последните 2 години новата градба поскапела за 30%. Цените...

Шилегов во „Веро Џамбо“ скенираше фискална сметка на новоотворениот штанд на...

Во трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје денеска се отвори штанд на проектот „Мој ДДВ“, преку кој на граѓаните им се враќа 15 отсто...

Винарниците ветуваат откуп на целата реколта и исплата согласно законите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска одржа работен состанок со претставници од винарските визби, а целта, како што соопшти ресорното Министерство,...

„Алкалоид“ дополнително вложи во Словенија

„Алкалоид“ АД Скопје изврши дополнително вложување во постојното друштво воРепублика Словенија, по пат на зголемување на основната главнина, информираше компанијата преку Македонската берза. -Вложувањето се...

Кина воведува такси на производи од ЕУ, Јапонија, Јужна Кореја и...

Кина воведува такси за група производи од ЕУ, Јапонија, Јужна Кореја и Индонезија, соопшти кинеското Министерство за трговија. Таква одлука е донесена по едногодишното кинеско...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО