Поповолни очекувања за производство во преработувачката индустрија

Раководителите на деловните субјекти во преработувачката индустрија очекуваат поповолна состојба со обемот на производство во наредните три месеци во однос на претходниот месец. Според објавените...

Заев: Цената на струјата годинава ќе остане иста, а поскапените горива...

Струјата годинава нема да поскапи, а еколошката такса од 3,5 денари за литар, која ќе се плаќа на сите горива, нема да предизвика инфлација....

Странци можат да купуваат македонски ајвар и преку интернет

Ајвар, грав, ориз, сирења, кашкавали, мед, маџун, ракија и разни други земјоделски преработки може да ги порачате преку интернет-платформата www.efarm.mk. Платформата функционира веќе еден...

Неоснована е секоја поплака за еколошкaта такса од 3,5 денари, смета...

И со дополнителната еколошка такса од 3,5 денари која ќе се влева исклучиво во Буџетот, нафтата ќе биде најевтина во Северна Македонија. Секоја поплака на...

Брза енергетска транзиција: Во 2028 целосно исфрлање на јагленот од...

Владата на Северна Македонија во 2019 година одобри нова Национална стратегија за развој на енергетиката која има за цел целосен прекин на употребата на...

Заев: Ги разбивме сите лаги за поскапувањето на струјата, дури и...

Ги разбивме сите лаги, дури и од шефот на опозицијата, дека ќе има 18 или 19 отсто поскапување на струјата сега, во јуни и...

Деспотовски: Меѓународна ревизорска куќа да изготви документ за инвестициските трошоци во...

Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, денеска одржа јавна дискусија на тема „Јасни правила и дефиниции за подобни инвестициски трошоци и поефикасен систем за исплата...

ТТК Банка АД Скопје се стекна со сертификатот „Фер финансиски услуги...

ТТК Банка АД Скопје се стекна со сертификатот „Фер финансиски услуги за потрошувачите“ што го доделува Организацијата на потрошувачите на Македонија на доброволна основа. Доделувањето...

Турски и бугарски партнер на АД ЕСМ во „Осломеј“ ќе градат...

До крајот на годинава во РЕК „Осломеј“ треба да почне производство на електрична енергија од сонце. Преку јавно приватно партнерство со компании од Турција...

Ќе се извезуваат македонски производи без царина во Украина

Со многу конструктивни предлози од двете страни, кои ја одразуваат заедничката желба да се зајакне и продлабочи билатералната економска соработка меѓу Република Северна Македонија...

Макам-транс: Еколошката такса е казна за транспортерите кои се задолжуваат за...

Асоцијација Макам-транс како репрезентативен преставник на превозни трговски друштва во ниеден момент не е консултирана во однос на одлуката на Влада да се зголеми...

Растот на цените ќе продолжи, соопштува Народна банка

Народната банка потврди дека има неизвесност во однос на движењето на светските цени, што секако се рефлектира и овде. Годишниот раст на цените во...

Патниците од Македонија полесно ќе влегуваат во ЕУ, се олеснуваат ограничувањата...

Европската унија треба постепено да ги олесни корона ограничувањата за влез за патниците од САД и седум други земји по договорот од средата меѓу...

За една недела поднесени 2.600 апликации за ваучери за одмор

Министерството за економија соопшти дека заклучно со денешниот ден се затвора јавниот повик за издавање потврда-ваучер за користење средства за организиран одмор на работници...

МАКАМТРАНС: Еколошката такса ќе ни ги зголеми трошоците за гориво за...

Здружението на транспортери МАКАМТРАНС предупреди дека воведувањето еколошка такса на горивата ќе им ги зголеми трошоцитеза 4,13 денари за литар и најави протест. До Владата...

Азески и еврокомесарот Вархеји на форумот на кој ќе се конституира...

Копретседателот на Коморскиот инвестициски форум (КИФ) и претседател на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески заедно со европскиот комесар за добрососедска политика и...

Народна банка: Поставеноста на монетарната политика е соодветна на макроекономските услови

Основната каматна стапка останува непроменета, на нивото од 1,25%, со што монетарната политика и натаму има релаксиран карактер,одлучи Комитетот за оперативна монетарна политика на...

Банкрот на голем број трговски центри во САД поради пандемијата

Групацијата „Вашингтон прајм“ (Washington Prime Group), сопственик на трговски центри на повеќе од 100 локации во САД, поднесе барање за банкрот. Како причина ги...

Шаќири: Поттикнуваме инвестиции во ИТ секторот

Индустријата за информатичка и комуникациска технологија е најбрзо растечки сектор во македонската економија и игра важна улога во економијата како снабдувач на работни места...

Превозниците ќе ја добијат финансиската помош од петтиот пакет мерки

Регистрираните превозници за меѓународен линиски и/или слободен превоз на патници конечно ќе ја добијат ветената финансиска поддршка од петтиот пакет мерки, одлучи Владата на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети

Тест анкета 2

тест анкета 1