Земја со минималец од 2.500 евра – за нив нема криза!

Замислете си земја во која светската економска криза не се почувствува, во која неделната плата изнесува по 1.500 евра, а месечната минимална плата е...

Тринаесет старт-ап компании ги добија првите кредити од Шпаркасе банка

Тринаесет компании кои аплицираа преку програмата „Чекор по чекор“ на Шпаркасе бакна за стар-ап бизниси во Република Македонија ги добија првите кредити. Шпаркасе Банка...

Економијата се раздвижи, просечната инфлација 1,4 отсто

Монетарната поставеност соодветна на постојните економски и финансиски услови, а економските фундаменти се здрави и без присуство на нерамнотежа во економијата, заклучи Комитетот за...

Ангеловска-Бежоска ќе стави личен печат врз централнобанкарското работење

Еден од водечките информативни сервиси за централно банкарство и финансии во светски рамки, „Централ бенкинг“ (“Central Banking”) објави прилог за гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, осврнувајќи...

И младите иселени од земјава ќе може да конкурираат за економски...

Младите иселени од земјава и школувани надвор може да бидат некои од потенцијалните економски промотори во трите канцеларии за привлекување странски инвестиции и промоција...

Граѓаните земаат брзи кредити, просечно од 200 до 400 евра

Граѓаните се заинтересирани за услугите на финансиските друштва, познати како брзи кредити. Земаат просечно меѓу 200 и 400 евра кредит, а во минатата година...

Сугаревски: ќе се гради над 700 километри патишта, модерни патарини и...

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува силен раст на капиталните инвестиции во вториот и во третиот квартал годинава и уверува дека ќе...

Времената либерализација на пазарот на нафта и нафтени деривати не предизвика...

Нема ценовен шок за купувачите од времената либерализација на пазарот на нафта и нафтени деривати поради правниот вакуум предизвикан со не потпишувањето на измените...

Охридскиот аеродром меѓу трите со највисок раст во Европа

Аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид е рангиран во најдобрите трите аеродроми во Европа што постигнале највисок раст во првиот квартал од 2019 година,...

Ќе нè остави ли дождот без мед годинава?

Бранот врнежи што ја зафати Македонија е добредојден за земјоделските култури, особено за житата и овошките, а негативно ќе се одрази врз пчеларство, односно...

Данокот на добивка за ИКТ компаниите ќе се намали на три...

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски најави дека многу скоро ќе се намали данокот на добивка за ИКТ компании за одредени дејности...

Во март издадени 277 дозволи за градење, нови 276 станови

Во март годинава се издадени 277 одобренија за градење, што е за 56,5 проценти повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Во...

Бензинот навистина поевтини, трговците фер-плеј кон возачите!

На бензинските пумпи во земјава на првиот ден од формирањето на пазарните цени нема ценовни шокови за граѓаните. Возачите беа пријатно изненадени што трговците...

Конечно објавен тендерот за субвенционирана „зелена нафтата“

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој вчера на електронскиот систем за јавни набавки на Бирото за јавни набавки го објави тендерот...

Автопатот Миладиновци -Штип ќе се пушти за десетина дена

Автопатот Штип – Миладиновци ќе биде пуштен за 10 – 15 дена, најави директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, кој денеска...

Горивата со нова цена, бензините надолу, дизелот нагоре

Нови малопродажните цени на нафтата и нафтените деривата се очекуваат од денеска речиси на сите бензински пумпи во земјава. Возачите стравуваат дека можно е...

Од дома проверете си до каде ви е приватизацијата

Времетраењето за решавање на предметите е различно и зависи од тоа дали е поднесена целосно документацијата и дали се совпаѓа со фактичката состојба Поедноставување на...

Трговците од утре сами ќе ги формираат цените на горивата

Возачите уште денеска ќе возат по стара цена на горивата, а од утре трговците сами ќе  утврдуваат колку ќе  чини  литар.  За цените граѓаните...

Од Скопје до Белград ќе се патува за три часа по...

Од среда, 15 мај ќе биде пуштен во употреба новиот автопат преку Грделичка клисура, односно ќе биде пуштен во сообраќај јужниот крак на Коридорот...

Трамп: Од таксите за кинеската стока ќе заработиме десетици милијарди долари

Американскиот претседател Доналд Трамп вели дека “САД во односите со Кина е таму каде што сакаат да бидат”, додавајќи дека Пекинг го нарушиле трговскиот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО