Во Македонија онлајн одмор резервирале 13 отсто, а во ЕУ 50...

Половина од корисниците на интернет во Европската унија својот одмор или патување го резервирале онлајн. Најчесто тоа го направиле корисниците од Луксембург – 73...

За еден месец за 4,11 отсто зголемен бројот на невработени лица...

Бројот на невработени лица во Грција, кои бараат работа, за еден месец се зголемил за 4,11 отсто, покажуваат најновите статистички податоци на грчката Организација...

Само 13 отсто од интернет корисниците во земјава резервирале одмор онлајн,...

Половина од корисниците на интернет во Европската унија својот одмор или патување го резервирале онлајн. Најчесто тоа го направиле корисниците од Луксембург – 73...

За еден месец за 4,11 отсто зголемен бројот на невработени лица...

Бројот на невработени лица во Грција, кои бараат работа, за еден месец се зголемил за 4,11 отсто, покажуваат најновите статистички податоци на грчката Организација...

ВИСТИНА ИЛИ ШПЕКУЛАЦИЈА: Нина Ангеловска од „Групер“ – нова министерка за...

Владиниот кабинет ќе претрпи измени со назначувањето министерка за финансии, пишува Алсат. На чело на ова министерство, како што неофицијално дознава Алсат, во трката меѓу...

Анима Мунди: Владата да ги повлече мерките, ова е масакр

Отповикување на владините мерки за отстрел на диви свињи со цел заштита од свинска чума, побараа од друштвото за заштита на животните, Анима Мунди. Според...

Освен Македонија и Русија, Кина и Јужна Кореа заинтересирани за Белене

Како што изјави бугарската министерка за енергетика Теменушка Петкова, Софија  иднатата година ќе го оживее проектот Белене за кои на руската компанија Росатом и...

Потпишани протоколите за „One stop shop“ на преминот Табановце-Прешево

Со цел подобрување на движењето на граѓаните и трговијата и олеснување на сообраќајот преку државната граница помеѓу Северна Македонија и Србија, вчера во Скопје...

Војската почнува војна со дивите свињи

Владата им даде рок на концесионерите на ловните друштва во државата во рок од 10 дена да извршат отстрел на 50 отсто од дивите...

ИКТ секторот бара претседателот Пендаровски да биде негов промотор

Претседателот на државата Стево Пендаровски да стане промотор на ИКТ секторот во државата, побара претседателката на Стопанската комора на информатички и компјутерски технологии, МАСИТ,...

Војската почнува војна со дивите свињи

Владата им даде рок на концесионерите на ловните друштва во рок од 10 дена да извршат отстрел на 50 отсто од дивите свињи, а...

Приштина и Скопје бараат решение за трговскиот спор, засега остануваат забраните...

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Приштина се сретнал со косовскиот министер за трговија и индустрија Ендрит Шаља по мерката на Косово за...

Пензиските фондови обезбедуваат најдобар принос на заштедените пари на идните пензионери

Минатата година двете друштва кои работea во рамките на вториот- задолжителен пензиски столб, на средствата кои се издвоија од членовите кои се дел од...

Просечната плата во јуни 25 205 денари

Просечната исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2019, изнесувала 25 205 денари и е за 4,1 отсо поголема од јуни минатата година. Ваквото зголемување, според...

Северна Македонија поднесе писмо за намери за учество во проектот Белене

ЕСМ е меѓу компаниите, кои пројавиле интерес за учество во проектот Белене, потврдија за МИА од кабинетот на вицепремиерот Кочо Анѓушев. Владата доставила писмо за...

Елези: Ребалансот на Буџетот најдоцна до крајот на септември или почетокот...

Заменик-министерката за финансии Ширет Елези очекува ребалансот на Буџетот да биде готов најдоцна до крајот на септември или почетокот на октомври. Во изјава за медиумите,...

Пчеларењето не е само производство на мед

Пчеларењето во земјава е генерално сведено на произведување мед. Ретко кој нуди полен, матичен млеч, прополис, восок, пчелин отров, оцет, креми,… Уште поретко може...

Никола Поповски нов главен извршен директор на Македонска банка за поддршка...

Македонска банка за поддршка на развојот АД Скопје преку Македонска берза информира дека Никола Поповски, поранешен министер за финансии е избран за нов ВД...

В недела почнува лов на диви свињи во Славиште

Здружението на ловци од општина Ранковце „Славишко поле“ в недела, 25 август, организира лов на диви свињи во ловниот реон на Славиште. Од Здружението ги...

Просечна нето плата во Хрватска 875 евра

Исплатената просечна нето плата во Хрватска за јуни 2019 година изнесува 6,470 куни (875 евра), објави денеска хрватскиот Државниот завод за статистика. Највисока просечна месечна...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО