Дома 2021 јули

Месечна Архива: јули 2021

Гласовите паднаа во вода:Клуни и Амал сепак не чекаат принова, затоа уживаа во квалитетно...

Џорџ (60) и Амал Клуни (43) ги затворија шпекулациите дека очекуваат трето дете, додека двојката ужива во семејниот ден со своите близнаци, четири, во...

Портокаловиот метео аларм предизвика чудо:Охрид вчера празен, денес игла нема кај да фрлиш/ГАЛЕРИЈА

Сончевото и многу топло време со температури над 40 степени кои продолжуваат и денеска, поради што во сила е портокаловиот метео аларм, како и...

Со капиталната инвестиција во јужната долина на Вардар ќе се наводнуваат нови 2.150 хектари...

Во предвидениот рок е реализирана втората фаза на „Проектот за наводнување на јужната долина на реката Вардар“, што за земјоделците значи намалување на трошоците...

Приведени четворица дилери на дрога во Охрид

Полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Охрид синоќа, околу 22.00 часот, во близина на поранешната касарна во Охрид, лишиле од...

Празнични денови во Охрид со „Аларм фест 2021“

Од денеска до 2 август на стадионот „Билјанини извори“ во Охрид ќе се одржи фестивалот „Аларм фест 2021“, на кој ќе настапат познати македонски...

Дневен биланс:Регистрирани 81 случај на Ковид-19, оздравени 12 лица, починати нема

Во последните 24 часа се направени 5.315 тестирања, а регистрирани се 81 нов случај на КОВИД-19: • Скопје – 27 • Тетово – 25 • Куманово –...

Гореше депонијата во село Пласница

Во изминатите три дена во два наврати беше опожарена депонијата за комунален отпад во село Пласница. На огненото жариште во двата дена интервенираше екипа...

Филипче: Очигледно нема да запре трендот на појава на нови соеви на вирусот

Очигледно е дека нема да запре трендот на појава на нови соеви на вирусот. Многу веројатно е дека делта сојот нема да биде последниот...

Несреќа на автопатот кај Лесковац, повредени двајца македонски државјани

Нешто после 8 часот утрово, се случи сообраќајна незгода на автопатот кај селото Велика Биљаница кај Лесковац, во која беа повредени двајца мажи од...

Кичевец со тешки повреди откако излетал од пат

Вчера во 11 и 10 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на локалниот пар кај село Староец,П. Г(67) од Кичево, управувајќи патничко моторно возило „опел...

Распишан тендер што е прв чекор кон изградба на брзата пруга Белград-Северна Македонија

Инфраструктура на железниците на Србија и Делегацијата на Европската унија во Србија објавија тендер за работи за изградба на тунел број 4 на делницата...

Во Турција активни десет шумски пожари

Турските пожарникари трет ден се борат со шумските пожари. Десет пожари се уште се активни, вклучително и три во реонот на летувалиштето Анталија. Од 98...

Заборавете на сладоледот: Најдобар избор за ужинки на плажа кои ја хидрираат и обновуваат...

Иако сладоледот, сендвичот и чипсот звучат примамливо во различни ситуации, тоа не значи дека треба често да бидат на менито. Ако зборуваме за летни...

Вакцина против Ковид-19 вчера примиле 12.545 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 514.021 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а...

Зголемен буџетот за реализација на проекти преку Мерка 7 „Диверзификација на фарми и развој...

Европската Комисија го одобри зголемувањето на буџетот за Мерка 7 „Диверзификација на фарми и развој на мали бизниси“. Од предвидените 9,6 милиони евра сега...

Одбележана 20 годишнина од загинувањето на полицаецот Цоки Стојановски во 2001 година

Во Тетово денес беше одбележана 20 годишнината од загинувањето на полицаецот Цоки Стојановски во оружениот конлифкт во 2001. Стојановски кој загина 28 години беше полициски...

Македонски филмови, Љубојна и Слаткаристика викендов на „Преспаленд”

Во рамки на годинашното издание на мултимедијалниот фестивал „Преспаленд”, викендов ќе се одржи Отворено кино со македонски филмови и концерти на македонски музички ѕвезди. Во...

Започна третото издание на The Park Festival во Гостивар

Со настапите на Суперхикс, Стоунед Хејџ, Дина Јашари и диџеј Мето, синоќа беше заокружена втората фестивалска вечер од The Park Festival, музичка манифестација која се организира во Гостивар. Четирите...

Презентирани резултатите од потпроектот „Кругот на адреналинот – развој на авантуристичкиот туризам во Крушево“

Градоначалникот на Крушево, Томе Христовски денеска ги презентираше резултатите од потпроектот „Кругот на адреналинот – развој на авантуристичкиот туризам во Крушево“, што се реализира како дел...

Владимирово: Отворени деветите Владимирски илинденски средби

Во Владимирово отворени деветите Владимирски илинденски средби. Манифестацијата која се одржува под мотото „Ладимерци дека и да сте за Илинден дома да сте” беше отворена...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети