Дома 2019 март

Месечна Архива: март 2019

Истражување во Србија: Децата родени меѓу 1999 и 2015 поради токсини подложни на малигни...

Децата родени меѓу 1999 и 2015 година биле изложени на токсичен фактор, кој влијаел да бидат подложни на малигни болести, покажа студијата на Комисијата...

Македонскиот живинарски сектор напредува преку соработка

И покрај тоа што Северна Македонија е нето увозник на живинско месо, земјата има долга традиција и голем потенцијал на производство на бројлери. Со оглед...

Федерер е убедливо најдобар тенисер, Ѓоковиќ и Надал се досадни

Поранешниот светски тениски рекет број еден Русинот Марат Сафин, никогаш немал проблем да го каже своето мислење за моменталната состојба во тенисот и уште...

Грбиќ се договори со ЧСМ Букурешт

Црногорската репрезентативка Итана Грбиќ во новата сезона ќе има нов клуб, затоа што се договори за трансфер во редовите на романски ЧСМ Букуреш ....

Хансен и Неагу најдобри ракометари за 2018 година

Светската ракометна федерација (ИХФ) ги објави најдобрите за 2018 година во ракометниот спорт. Во годината на Европското првенство во Хрватска и деветтиот „фајнал-фор“ на...

Новицки го мина и Чемберлен

Кошаркарот на Далас, Германецот Дирк Новицки, стана шести најдобар стрелец во НБА лигата, откако на натпреварот против Њу Орлеанс, кој го загуби неговиот тим...

Поради Олимпијакос и Олимпија може да ќари место во АБА лигата

Првпат во дведецениското постоење на АБА лигата, првиот шампион во ова натпреварување нема да биде дел од елитата. Станува збор за екипата на Олимпија,...

Храната наместо во ѓубре да заврши кај оние на кои им е потребна

Систем кој треба да овозможи вишоците на храна наместо во ѓубре да завршуваат кај ранливите категории и семејствата на кои им е потребна, во...

Три сценарија за пресудата на Караџиќ – од доживотна робија до слобода

Во Босна и Херцеговина со голем интерес се очекува одлуката на Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови, каде утре ќе биде...

Пораз на Кирил Георгиев

Мечевите од првото коло на Европското индивидуално шаховско првенство 2019 кое се одржува во Скопје, минаа со неколку изненадувања. Најголемото изненадување го направи 18-годишниот Литванец,...

Брза помош ќе добие 12 нови возила, уште осум ќе се доопремат

Набавката на возила за Итна медицинска помош заврши, до крајот на месецот е рокот за испорака и ги очекуваме 12-те нови возила што ќе...

Филипче: младите лекари ќе се вработуваат во примарна здравствена заштита, во Итна медицинска помош…

Унапредување и зајакнување на здравствен систем посебно во услови на масовни катастрофи и кризи е целта на едукативната обука за Итната медицинска помош и...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Клиентелизам

Клиентелизам, како термин, се употребува секојдневно. На медиуми особено. На сите, од сите новинари, јавни личности, буквално сите зборуваме за клиентелизам. Зошто тоа го...

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид во петок

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот...

Ако патувате летово: Водич за консумација на алкохол во муслиманските земји

Во мултимилијардерската индустрија на туризмот, алкохолот има огромен удел. Мали проблеми околу тоа настануваат само на Средниот Исток и во делови на Северна Африка,...

Напад со нож во училиште во Осло, четворица повредени

Непознато лице со нож денеска влегло во училиште во Осло и повредило четири вработени, меѓу кои и еден наставник. Полицијата веднаш го уапси напаѓачот. Четири лица...

ЛАГ-овите во Македонија ќе бидат мотори на локалниот развој

По примерот на Словенија и Македонија лани формираше 13 Локални акциони група - ЛАГ, кои годинава беа поддржани со вкупно 14 милиони денари. Овие...

Повеќе пари и поедноставни процедури за поддршка за инвестициите

Проширување на опфатот на компаниите и поедноставување на постапката за аплицирање е целта на предлог измените и дополнувањата на Законот за финансиска поддршка на...

СО ЕВРОПСКИ ПАРИ: На три училишта во К.Паланка ќе се постават фотоволтаици

На објектите на двете основни и средното општинско училиште во Крива Паланка ќе бидат поставени фотоволтаични системи. Активноста се реализира како дел од проектот...

Се бара притвор за Стевчо и уште две лица, мерки за шестмина

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети