Дома 2019 март

Месечна Архива: март 2019

Пробиштип се подготвува за манифестацијата „Зелникот на баба“, која има хуманитарен карактер

Пробиштип се подготвува за манифестацијата „Зелникот на баба“, што ќе се одржи на 23 март на градскиот плоштад „Свети Гаврил Лесновски“ и ќе понуди...

Кошаркар на Реал (М) ќе гние во затвор

Фамозниот случај со американскиот кошаркар, Маркус Слотер и фалсификуваните документи додека тој настапуваше за екипата на Реал Мадрид, ќе биде повторно отворен и се...

Признанија за 20 најредовни крводарители од Виница

Дваесетина најредовни крводарители од Виница добија награди и признанија од локалната самоуправа и од општинскиот Црвен крст како благодарност за покажаната хуманост и општествена...

Полицијата и охриѓани заедно ќе ја заштитуваат шумата и трската од пожари

Соочени со зачестени пожари во шумски појаси и ниви, на трска во крајбрежието и на други површини на отворен простор, СВР Охрид ќе презема...

Охрид од денеска има директна авиоврска со Милано

Покрај авионската линија со шведскиот град Малме, од денеска нискобуџетната авиокомпанијата „Визер“ од охридскиот аеродром почнува да оперира и со редовна линија кон италијанскиот...

Расте девизниот прилив од туризмот

Конкурентноста на македонскиот туристички производ на светскиот пазар е се поголема, а тоа директно се рефлектира врз учеството на туристичката индустрија во бруто домашниот...

Утре почнува тридневна пролетна дератизација во Куманово

Општина Куманово утре и во наредните два дена ќе ја спроведе пролетната дератизација, третирање против глувци на подрачјето на градот. Со дератизацијата ќе бидат...

Рускиот амбасадор му ја предаде на Заев нотата за прифаќање на новото име

Премиерот Зоран Заев синоќа го прими рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, кој му предаде копија од нотата на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација,...

Со повисоки стандарди на сместувачките капацитети во Делчево до повеќе туристи

Да се почитува стандардизацијата и категоризацијата на туристичките капацитети за поголема туристичка посетеност во регионот. Ова е главниот заклучок од денешната четврта работилница за...

Спираки: Кина одбила барање на грчка компанија за употребата на терминот „македонско“

Кина, на 23 минатиот месец, одбила барање од грчка компанија за употреба на терминот „македонско“, со образложение дека потребна е дозвола за употреба од...

Од 1 април УЈП ќе почне да испраќа претпополнети Годишни даночни пријави

Годишните даночни пријави за остварените приходи во текот на 2018 година Управата за јавни приходи ќе почне да им ги праќа на граѓаните за...

Џасинда Ардерн: Никогаш нема да го изговорам името на напаѓачот од Крјстчрч

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50...

Најголемите ривали на теренот станаа сојузници

Најпосле најголемите ривали на кошаркарските терени, тимовите на МЗТ Скопје и Работнички, станаа сојузници. Причината за овој сојуз се драконските казни кои им ги...

Кина одбила барање на грчка компанија за употребата на терминот „македонско“

Кина, на 23 минатиот месец, одбила барање од грчка компанија за употреба на терминот „македонско“, со образложение дека потребна е дозвола за употреба од...

Снег во Хрватска, на крајбрежјето бура

На прагот на пролетта, во хрватски Горски Котор паѓа снег, патиштата се влажни во поголемиот дел од земјата, а крајбрежјето е зафатено од бура. Снег...

Претседателот на Мозамбик: Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на...

Најмногу слободни работни места освен во Германија има и во Чешка, Австрија и на...

Во рамки на Европската Унија четири земји предничат по бројот на работни места. Најмногу слободни работни места има во Чешка, Австрија, Германија и на...

Околу 30.000 луѓе ќе добијат отказ поради спојувањето на Дојче банк и Комерцбанк

Со спојување на Дојче банк и нејзиниот ривал Комерцбанк, на долгорочен план би можело да резултира со укинување на дури 30.000 работни места, изјави...

Околу 1.000 војници и полицајци од Венецуела пребегнаа во Колумбија

Околу 1.000 припадници на венецуелските безбедносни сили дезертираа и пребегнаа во Колумбија од минатиот месец, оставајќи ги зад себе своите униформи и оружјето, соопштија...

Продолжува гаснењето на пожарот кај Скопска Црна Гора, ангажирани авиони на ДЗС

Гаснењето на пожарот, што вчера избувна кај Скопска Црна Гора продолжува и денеска. Екипите на противпожарната бригада на Град Скопје се на терен цела...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети