Папата Франциск денеска го поздрави состанокот на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун, изразувајќи надеж дека тоа ќе доведе до мир.

– Во текот на изминатите неколку часа во Кореја видовме добар пример за култура на средба. Ги поздравувам протагонистите, молејќи се дека таков значаен гест ќе биде уште еден чекор на патот кон мирот, не само на полуостровот, туку и во корист на целиот свет, рече Папата на неделната миса на плоштадот „Свети Петар“ во Рим.

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун во демилитаризираната зона на Корејскиот Полуостров, се ракуваше со него, а потоа ја премина линијата која ги дели двете Кореи. Со тоа Трамп стана првиот американски претседател кој стапнал на тлото на Северна Кореја.