epa07159417 Szeged's goalkeeper Mirko Alilovic (C) in action during the EHF Champions League handball match between Skjern Handbold and MOL-Pick Szeged in Skjern, Denmark, 11 November 2018. EPA-EFE/JOHN RANDERIS DENMARK OUT

Искусниот хрватски ракометен голман Мирко Алиловиќ по 12 години играње за Телеком Веспрем (2011-2018) и Пик Сегед (2018-2023) ќе ја напушти Унгарија на крајот на сезоната. Алиловиќ (38) ќе настапува за Висла Плок, каде повторно ќе соработува со шпанскиот тренер Чави Сабате.

Алиловиќ играше и за Адемар Леон (2005-2010) и РК Целје Пивоварна Лашко (2010-2011) пред да го напушти родниот клуб ХРК Извиѓац Љубуски.