epa11352249 Oleksandr Usyk of Ukraine reacts during a press conference after winning against Tyson Fury of Britain the Undisputed Heavyweight Champion title bout in Riyadh, Saudi Arabia, 19 May 2024. EPA-EFE/ALI HAIDER

По победата над Тајсон Фјури, шампионот Олександер Усик требаше да одржи конференција со медиумите, која беше откажана бидејќи итно беше префрлен во болница. Причина за ова е скршената вилица, која ја заработи од моќните удари на Фјури. На Украинецот итно му беше укажана помош бидејќи повредата воопшто не беше безопасна.

Деталите за повредата, по натпреварот, ги откри Тајсон Фјури.

  • Борбата само што заврши. Значи, време е да си одам дома, да изедам нешто јако, да испијам неколку пива, да поминам време со моето семејство, да го прошетам кучето и да разговараме со промоторот Френк за тоа што ќе правиме во иднина – рече британскиот боксер, кој е еден од најдобрите во моментов.