Што бара Путин за прекин на огнот?

816
EPA-EFE/SERGEI BOBYLEV

Рускиот претседател Владимир Путин, кој започна инвазија на соседната Украина на 24 февруари 2022 година, сега е подготвен да стави крај на војната и да учествува во преговорите за прекин на огнот, но под еден услов. Според извор од Кремљ, кој разговарал со агенцијата Ројтерс под услов да остане анонимен, тој сака да ги препознае „тековните линии на разграничување“, односно Русија да ја задржи контролата врз територијата на Украина што ја окупираше. Во спротивно, Русија ќе продолжи да ја напаѓа Украина. Не е познато дали украинските и западните претставници се информирани за оваа намера, но претседателот на Украина, Володимир Зеленски, претходно изјави дека нема да учествува во преговорите со Путин.

Тројца извори на агенцијата запознаени со разговорите во кругот на Путин рекле дека рускиот лидер изразил фрустрација пред група негови советници поради, како што смета, обидите за запирање на разговорите поддржани од Западот и одлуката на украинскиот претседател да ги прекине разговорите со него, пренесува Нова.рс.

„Путин може да се бори додека е потребно, но Путин е подготвен и за прекин на огнот, за замрзнување на војната“, рече еден од изворите на агенцијата, висок руски функционер кој соработувал со Путин и има познавање за разговорите на највисоко ниво во Кремљ.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, како одговор на барањето за коментар, рече дека шефот на Кремљ постојано јасно ставил до знаење дека Русија е отворена за дијалог за да ги постигне своите цели, велејќи дека земјата не сака „вечна војна“.

Трите извори рекле дека Путин сфатил дека секој драматичен нов напредок ќе бара национална мобилизација, што тој не сака, а еден извор кој го познава рускиот претседател рече дека неговата популарност опаднала од првата мобилизација во септември 2022 година. Зеленски во повеќе наврати изјави дека мирот под условите на Путин не е можен. Тој вети дека ќе ја врати изгубената територија, вклучително и Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година. Тој во 2022 година потпиша декрет со кој формално ги прогласи за „невозможни“ какви било разговори со Путин.

Еден од изворите предвидел дека договор не може да се случи додека Зеленски е на власт, освен ако Русија не го заобиколи и не постигне договор со Вашингтон. Но, американскиот државен секретар Ентони Блинкен, говорејќи во Киев минатата недела, им рече на новинарите дека не верува дека Путин е заинтересиран за сериозни преговори.

Путин, сепак, би бил подготвен да се задоволи со територијата што сега ја контролира Русија и да го замрзне конфликтот на сегашните линии на фронтот, велат изворите на агенцијата Ројтерс.

Украина се подготвува за мировен самит организиран од Швајцарија следниот месец, а кој има за цел да ги обедини меѓународните актери за тоа како да се стави крај на војната. Преговорите се на иницијатива на Зеленски, кој рече дека Путин не треба да присуствува.

Швајцарија не ја покани Русија, а Москва рече дека разговорите не се веродостојни без неа. Но, Украина и Швајцарија сакаат да присуствуваат руските сојузници, вклучително и Кина.

Говорејќи во Кина на 17 мај, Путин рече дека Украина може да ги искористи швајцарските разговори за да натера поширока група земји да го поддржат барањето на Зеленски за целосно руско повлекување, за што Путин рече дека ќе биде наметнат услов наместо сериозни мировни преговори, пренесува Нова.рс