Ежени Бушар доби милиони, a дали и Ѓоковиќ ќе поднесе тужба?!

511

Веќе неколку дена главна тема во светот на тенисот е шишето кое заврши во главата на Новак Ѓоковиќ на мастерс турнирот во Рим. Србинот не успеа да се пласира во осминафиналето на турнирот во Рим, бидејќи во третото коло загуби од Алехандро Табило (6:2, 6:3), а откако го одигра еден од најлошите натпревари, губејќи за нешто повеќе од еден час игра, говореше за несреќниот момент кога шише заврши во неговата глава.

Имено, како што можеа да снимат камерите на мастерсот, еден навивач од трибините се наведнал и од ранецот му испадна шише кое на крајот заврши во главата на Ѓоковиќ. Иако се работи за несреќен случај, инцидентот може да добие и сосема поинаков епилог, доколку Ѓоковиќ реши да оди по чекорите на Ежени Бушар.

Убавата канадска тенисерка беше принудена да се повлече од натпреварувањето на САД Опен во 2015 година. Имено, по мечот во мешани двојки, каде играше со Ник Кирјос, отиде во соблекувалната и се лизна и падна таму. Подот бил влажен, во таа прилика ги повредила главата и рамото, а поради потрес на мозокот и лекарски совет решила да се откаже од натпреварувањето и поднела тужба. Точната бројка не е позната, но странските медиуми објавија дека таа „добила милионска отштета“.

Сега, оваа тепа повторно стана актуелна, а дали Новак да го стори истото? Веројатно може, но прашање е дали ќе го направи тоа. Тоа не би било прв пат, бидејќи тој го тужеше Рио де Жанеиро поради егзибициониот натпревар со Густаво Куертен во 2012 година. Потоа се обиделе да го измамат и да не му ја исплатат ветената заработка, а па по тужбата добил 637.000 долари.

По поразот од Чилеанецот, Новак зборуваше за новинарите и на конференцијата откри детали за моментот кога го удри шише во глава.

  • Не се чувствував исто на теренот на натпреварот, како да бев под голем стрес, што беше лошо. Не во однос на болка, не чувствував болка, само недостаток на рамнотежа, без координација. Се чувствував сосема поинаку од претходниот натпревар, можеби тоа ме погоди, не знам, ќе направам прегледи и тестови, истакна Ѓоковиќ.

Инцидентот се случил додека тој давал автограми по мечот со Корените Муте, момчето кое сакало автограм се наведнало и шише му испаднало од ранецот и го удрило Новак право во глава.

Следува Ролан Гарос, турнирот во Париз започнува на 26 мај, а Новак има околу две недели целосно да се опорави и да се подготви за она што следува. Дали во меѓувреме ќе има работа со адвокати или не, останува да видиме.