Цени за сместување во Грција за 2024 година: Апартмани од 30 евра по ден

5816

Најпопуларна дестинација за одмор меѓу Македонците веќе подолго време е Грција, која секоја година пречекува околу 30 милиони посетители од целиот свет.

Цените на сместувањето во Грција варираат во зависност од туристичката дестинација, близината до морето, видот на сместување, сезоната и други фактори.

Хотели

Цената на хотелското сместување во Грција зависи од бројот на ѕвезди, сезоната, локацијата и понудата. Генерално, хотелското сместување во Грција може да чини помеѓу 30 и 200 евра за ноќ, во зависност од категоријата на хотелот.

Студија

Студио без поглед на море може да се најде за околу 30-50 евра од ноќевање во предсезона и постсезона, додека во сезона цената може да биде околу 60-100 евра од ноќ. Студио со поглед на море може да чини околу 50-80 евра од ноќ во предсезона и после сезона, додека во сезона цената може да биде околу 100-150 евра за ноќ. Цените може да бидат значително повисоки на островите и на попопуларните туристички дестинации како што се Санторини или Миконос, каде цените на студиото со поглед на море можат да достигнат и до 200-300 евра за ноќ во екот на сезоната.

Апартмани

Цената на еднособен стан во Грција може да се движи од 30 до 100 евра за ноќ, додека цената на двособен од 60 до 150 евра за ноќевање. Луксузните апартмани со поглед на море и приватен базен се значително поскапи и чинат над 300 евра од ноќ.

Вили

Вилите се популарен избор за поголеми семејства или групи пријатели кои бараат приватност и повеќе простор. Цените на вилите во Грција се движат од 100 до 400 евра за ноќ, во зависност од локацијата и големината.

Кампување

Грција има многу кампови кои обезбедуваат сместување во камп приколки или за кампување во вашите сопствени шатори. Цените за кампување во Грција се движат во просек од 5 до 15 евра за ноќевање, во зависност од локацијата и сезоната.

Најевтините острови во Грција:

Островот Евија

Евија се наоѓа во близина на Атина и е вториот по големина остров во Грција и еден од најубавите. Евија е помалку познат остров во споредба со некои други грчки острови, но има што да им понуди на туристите: прекрасни плажи, недопрена природа, традиционални села и археолошки локалитети.

Цените за сместување и храна на Евија обично се попристапни во споредба со некои од најпопуларните острови во Грција. Во зависност од локацијата и видот на сместувањето, цените може да варираат, но обично се пониски отколку на островите како што се Санторини, Миконос, Крф или Родос.

Евија е добро поврзана со копното и со Атина, така што е лесно достапна за туристите. Исто така, островот е помалку посетен од некои други острови, што го прави идеален за оние кои бараат помалку гужва и сакаат да истражуваат помалку познати делови од Грција.

Икарија

Икарија се наоѓа во источниот дел на Егејското Море и има репутација како еден од најевтините грчки острови за туристи. На островот има многу локални таверни со пристапни цени за храна и пијалоци, а сместувањето е исто така релативно прифатливо.

Тајлос

Островот Тајлос се наоѓа во јужниот дел на Додеканезите и е познат по недопрените пејсажи, мирното опкружување и пристапните цени за сместување.

Лефкада

Лефкада е остров на Јонското Море и е познат по своите прекрасни плажи и природа. Цените за сместување и храна на Лефкада обично се пониски од некои други острови на Јонското Море.

Тасос

Цените за апартмани и студија на Тасос се движат од 30 до 60 евра за ноќевање за помалите апартмани и студија, а од 60 до 100 евра за ноќевање за поголемите. Цените на вилите со базени се повисоки и се движат од 100-300 евра за ноќевање.

Цените на хотелите на Тасос се движат од 30-50 евра по ноќ за хотел со 2 ѕвезди до 150-300 евра по ноќ за хотел со 5 ѕвезди.