test

Ненадејни експлозии на шахти во Њујорк

Неколку експлозии во шахти, по што следел и пожар, избувнаа синоќа во една од централните улици на Менхетен, а полицијата во Њујорк веднаш интервенирала,...

Либан доби прва министерка за полиција во арапскиот свет

Раја ал-Хасан е новата министерка за внатрешни работи на Либан и воедно прва жена на чело на тој ресор во некоја арапска држава. Таа ќе...

Абе го предложил Трамп за Нобелова награда по барање на Вашингтон

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе го номинирал американскиот претседател Доналд Трамп за Нобелова награда за мир во минатата есен, откако тоа било побарано од САД. Според...

Трамп ќе употреби вето ако Конгресот гласа против ѕидот кон Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со Мексико. Тоа...

Седум нови држави на црната листа на ЕУ

Европската комисија предложи седум нови земји меѓу кои Саудиска Арабија да се стават на црната листа на ЕУ со држави што не се борат...

Русија одговара со реципрочни мерки на санкциите на Вашингтон

Москва ќе разгледа реципрочни мерки како одговор на новите антируски санкции на Вашингтон во зависност од тоа какви ќе бидат, изјави денеска советникот во...

Раст на хакерски напади врз „критична инфраструктура“ во Германија

Во Германија е регистрирано зголемување на бројот на хакерски напади врз т.н. „критична инфраструктура“ како електроенергетски мрежи и дистрибутери на вода, објави весникот Велт...

Четириесет и девет автомобили се судрија крај Денвер

Четириесет и девет автомобили се судрија во близина на меѓународниот аеродром во Денвер. Во сообраќајката што се случи на патот кон аеродромот,  повредени се 17...

ПОРАДИ НЕЈЗИНАТА ПЕНЗИЈА: Италијанец со месеци го чувал мумифицираното тело на...

Овој бизарен случај се одвивал во куќа во местото Албисол, Италија каде што се претпоставува дека смртта на жената настапила уште во август минатата...

МИСТЕРИЈА НА ЗАБОРАВЕНИОТ ШВАЈЦАРСКИ ГРАД:Жителите на Золотурн опседнати со бројот 11!

Золотурн е главн град на истоимениот швајцарски кантон на северозападот на земјата кој се наоѓа на обалата на реката Аре,во подножјето на малиот планински...

Осум лица загинаа во пожар во Бангладеш

Најмалку 8 лица загинале, а 50 се повредени во пожар кој зафатил повеќе од 200 куќи во пристанишниот град Чатограм во Бангладеш. Пожарот избил...

Тереза Меј следната недела ќе разговара со Јункер и лидерите на...

  Следната недела  Британската премиерка Тереза Меј ќе разговара  во Брисел со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, соопшти нејзиниот кабинет. Таквиот потег доаѓа по нејзиниот...

Трамп: Европа да ги прими назад заробените борци на ИД и...

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека САД бараат од европските сојузници да „примат назад повеќе од 800“ борци на Исламска држава, кои се заробени...

„Чудовиште“ ги предупредува Холанѓаните да се подготват за брегзит

Холандската влада објави на Твитер фотографии на кои е сино чудовиште што го претставува брегзит. Според твитот на министерот за надворешни работи на Холандија, Штеф...

Работник во САД откако добил отказ убил пет луѓе и ранил...

Најмалку пет луѓе беа убиени и уште шест полицајци се ранети откако напаѓач отвори оган во индустриска зграда во градот Аурора во американската држава...

Илјадници каталонски сепаратисти на протест во Барселона

Илјадници поддржувачи на независноста на Каталонија излегоа денеска на протест во Барселона, барајќи да бидат ослободени од обвинувањата 12-те сепаратистички лидери, на кои им...

Немири во Париз, полицијата употреби солзавец

Француската полиција повеќе пати денеска употреби солзавец кога некои од учесниците во протестот на „жолтите елеци“ се обидоа да скршнат од одобрената маршрута, додека...

Протести во Минхен против НАТО

Повеќе илјади луѓе протестираа денеска попладне во Минхен, каде се одржува Минхенската конференција за безбедност на која учествуваат лидерите на повеќе земји од светот,...

Спасени сите 86 лица кои се наоѓале во зградата на универзетот...

Дел од зградата на универзитет во рускиот град Санкт Петербург се урна попладнево, но сите студенти и професори кои се наоѓале внатре се безбедно...

Се урна дел од зграда на универзитет во Санкт Петербург, има...

Дел од зградата на универзитет во Санкт Петербург се урна попладнево, а под урнатините има затрупани луѓе, соопштија очевидци и локалните власти. Инцидентот се случи...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети