Болници и други објекти на различни места во Русија се евакуирани...

Единаесет големи објекти се евакуирани во Иркутската област заради соопштенија за поставени експлозивни направи. – Во моментот е познато за 11 објекти во Иркутската област...

САД ќе почнат да враќаат мигранти во Мексико

САД денеска ќе ја вратат првата група мигранти кои бараат азил во САД, во мексиканскиот пограничен град Тихуана, изјави синоќа портпаролот на мексиканскиот претседател...

Гуаидо му нуди амнестија на Мадуро ако помогне за обнова на...

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека е подготвен за аменстија на претседателот Николас Мадуро и негови сојузници ако тие помогнат Венецуела да се...

Мадуро ги повлекува дипломатите од САД, ја затвора амбасадата

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди повлекување на сите венецуелски дипломати од САД и затворање на амбасадите и конзулатите во таа држава, и покрај...

САД бараат итна седница на Советот за безбедност на ОН за...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео побара за в сабота да се закаже итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на случувањата...

Летачките автомобили се реалност: Погледнете како лебдат во воздух/Видео

Компанијата „Боинг“ соопшти дека нејзиниот прототип на летачки автомобил денеска во текот на пробниот лет, накратко лебдел во водух. https://twitter.com/Boeing/status/1088032429204369410 Агенцијата Ројтерс наведува дека ова е...

Венецуела е во хаос: Двајца претседатели, инциденти и најмалку 12 мртви

Најмалку 12 лица загинаа во бранот антивладини протести во Венецуела, соопшти денеска невладината организација Венецуелска опсерваторија за општествени судири. Координаторот на Опсерваторијата, Марк Понсе ги...

Анкета: Рејтингот на Трамп намален поради блокадата на Владата

Рејтингот на американскиот претседател Доналд Трамп се намали на 40 отсто, додека во исто време 57 проценти од Американците изразуваат недоверба кон неговите политики,...

Рјабков до САД: Да не ви падне на памет воена интервенција...

Воена интервенција на САД во Венецуела би претставувала катастрофално сценарио и Москва го предупредува Вашингтон да не презема такви чекори. Тоа го изјави денеска...

Би-Би-Си размислува да се пресели во Брисел после Брегзит

Генералниот директор на британскиот канал Би-Би-Си разговарал со белгискиот премиер, Шарл Мишел, за можна преселба на таа престижна медиумска куќа во Белгија, јави дописничката...

Гуаидо се самопрогласи за претседател на Венецуела, Мадуро прекина дипломатски односи...

Претседателот  на венецуелското Национално собрание, Хуан Гуаидо синоќа се прогласи за вршител на должноста претседател на Венецуела. – Денеска, на 23 јануари, објавувам дека формално...

Жолтите елеци ќе имаат кандидати на изборите за ЕП

Француското антивладино движење Жолти елеци ќе предложат свои кандидати на претстојните избори за Европскиот парламент, соопшти движењето. – Граѓанското движење покажа потреба својот гнев да...

Бела куќа: Блокадата на Владата ќе се одрази лошо на економијата...

Раководителот на Националниот економски совет при Белата куќа, Лоуренс Кедлоу денеска изјави дека блокадата на американската Влада негативно влијае на бруто домашниот производ на...

Пелоси: На Трамп нема да му биде дозволено да одржи говор...

  Претседавачката на Претставничкиот дом на Конгресот, Ненси Пелоси денеска го информира американскиот претседател Доналд Трамп дека нема да му биде дозволено да одржи говор...

Трамп сака да говори „За состојбата на Унијата“ на 29 јануари

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска упати писмо до претседавачката на Претсавмичкиот дом, Ненси Пелоси, во кое порачува дека би сакал традиционалното годишно претседателско обраќање...

Хуан Гуаидо се прогласи за в.д. претседател на Венецуела

Спикерот на венецуелското Национално осбрание, Хуан Гуаидо денеска се прогласи за вршител на должноста претседател на Венецуела. – Денеска, на 23 јануари, објавувам дека формално...

Во Украина за две години 175 напади врз новинари

Во Украина во последните две години имаше повеќе од 170 напади врз новинари, изјави денеска претседателот на Украинската национална унија на новинари, Сергеј Томиленко. –...

Путин: Ердоган е заслужен за се подобрите руско-турски односи

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека подобрувањето на односите меѓу Русија и Турција е лична заслуга на неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган,...

Вулканот Попокатепетл повторно активен, летаат камења и пепел

Вулканот Попокатепетл во централниот дел на Мексико повторно се активира, исфрлајќи пепел и вжарени камења на височина до три километри во воздухот и облак...

Израелската Влада ќе дозволи извоз на канабис за медицински цели

Израелската Влада е подготвена да дозволи извоз на канабис во медицински цели, соопшти денеска Министерството за финансии на Израел. Министерствотро наведе дека со закон, за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети