Италијанците со „златна моќ“ го блокираат воведувањето на 5Г мрежата

Официјален Рим пред неколку денови ја засили својата т.н. „златна моќ“, односно дискреционото право на државата, поради национални интереси да ги блокираатг договорите за...

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Поради тензиите со Иран, Велика Британија до крајот на годинава ќе испрати брод на Кралската морнарица ХМС Кент во Персискиот Залив за да ги...

Меј: Британија мора да избере одржлив пат

Премиерката во заминување на Велика Британија Тереза Меј денеска рече дека без разлика кој пат за излез од ЕУ да го избере Велика Британија,...

На Гренланд откриени над 50 нови субглацијални езера

Под мразот на Антарктикот се кријат 470 езера, но најновите истражувања на американските и британските научници укажуваат на тоа дека ги има и во...

„Ферари“ и „Ламборџини“ за сиромашни: Лажни автомобили се произведувале во Бразил

Бразилската полиција затвори илегална фабрика во која се произведувале лажни автомобили од марката „ферари“ и „ламборџини“. Полицијата соопшти дека под обвинение за нарушување на индустриска...

Мексиканскиот „крал на дрогата“ „Ел Чапо“ осуден на доживотен затвор

Американски суд му изрече доживотна затворска казна на мексиканскиот наркобос Хоакин Гузман „Ел Чапо“ (62), јави ДПА. Тој доби уште 30 години затвор, како и...

Половина век од спуштањето на човекот на Месечината

Во САД се одбележува еден од најзначајните датуми во историјата на човештвото – пилотираниот лет на Месечината со вселенската мисија „Аполо-11“. Еден од главните настани...

Меркел денеска работно го слави роденденот! 65-ка, не била толку „маркантна...

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска работно го слави својот 65-ти роденден, со нов успех на нејзината политика. Меркел има намера денот да го мине „сосема...

Пред ЕП претставени приоритетите на финското претседателство со ЕУ

Премиерот на Финска, Анти Рине, денеска пред Европскиот Парламент во Стразбур ги претстави приоритетите на финското шестмесечно претседателство со Европската Унија, јавува дописникот на...

Јоханес Хан повторно ќе биде номиниран за комесарска функција во ЕК

На вонредна седница на австриската Влада, закажана за утре, Јоханес Хан повторно ќе биде именуван за австриски кандидат за некоја функција во идниот состав...

Продолжен притворот на шестмина украински морнари

Московскиот суд го прифати барањето за продолжување на притворот на шестмина од 24 украински морнари уапсени за време на инцидентот во Керченскиот Проток, објави...

Гувернерот на Рио: Наркодилерите се терористи, убивајте ги со снајпери

Ултрадесничарскиот гувернер на бразилската држава Рио де Жанеиро, Вилсон Вицел ги спореди нарко дилерите со терористи и нацисти и порача полицијата да ги убива...

Урсула фон дер Лајен – политичарка со богато искуство

Новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен има 60 години и доаѓа од редовите на германската конзервативна Хритијанско демократска унија (ЦДУ). Во политиката...

Претставничкиот дом на Конгресот ги осуди „расистичките“ коментари на Трамп

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои резолуција со која се осудуваат „расистичките“ коментари на претседателот Доналд Трамп за членките на Конгресот од малцинските заедници....

ЕП со изборот на Урсула фон дер Лејен го избра патот...

Со тесно мнозинство, европратениците синоќа избраа да ја следат волјата на земјите-членки со назначување на Урсула фон дер Лејен да претседава со Европската комисија....

Крим: 40 деца и возрасни хоспитализирани поради труење со храна

Околу 40 деца и возразни се хоспитализирани поради труење со храна во летен камп на Крим, соопштија локалните власти. Според здравствени официјални претставници, повеќе од...

Хан: Фон дер Лејен ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

Комесарот за пристапни преговори Јоханес Хан и честита на Урсула фон дер Лејен за изборот за нова претседателка на Европската комисија, изразувајќи и задоволство...

Урсула фон дер Лејен за обединета и силна Европа

Новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, по гласањето во Европскиот парламент, вети обединета и силна Европа. – Довербата што ми ја укажавте...

Урсула фон дер Лејен избрана за претседател на Европската комисија

Германката Урсула фон дер Лејен е избрана за претседател на Европската комисија, јави дописникот на МИА од Стразбур. Досегашната германска министерка за одбрана, блиска на...

Ставот на Џонсон ги зголемува шансите за Брегзит без договор

Борис Џонсон, фаворитот во трката за нов лидер на Конзервативната партија и иден премиер на Обединетото кралство, и неговите приврзеници ја разгледуваат можноста за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети