Во Франција протести на медицинскиот персонал

Неколку илјади лекари, медицински сестри и негуватели денеска се собираат во градови во Франција, барајќи повеќе средства за јавните болници и целиот здравствен систем,...

Русија го казни Епл со 12 милиони долари поради монопол

Руската антимонополска агенција (ФАС) соопшти денеска дека го казнила американскиот технолошки гигант Епл со рекордни 12 милиони долари поради „злоупотреба на доминантната положба“. – ФАС...

Јорданската принцеза Хаја бара британскиот суд да ја заштити од сопругот

Шеикот Мухамед бин Рашид ал-Мактум, еден од најмоќните лидери на Блискиот Исток и неговата сопруга, принцезата Хаја бинт ал-Хусеин, започнаа правна битка во Лондон...

Се распадна израелскиот сојуз на партии од центарот „Сино и бело”

Израелскиот сојуз на партии од политичкиот центар „Сино и бело” и официјално се распадна, пренесе ДПА. До распадот на сојузот дојде откако две партии членки...

Од властите во САД за „Џонсон и Џонсон“ една милијарда долари...

Американските власти соопштија денеска за нова инвестиција од милијарда долари на фармацевтската компанија Џонсон и Џонсон за развој на вакцина против Ковид-19, со загарантирани...

Замрзнат имотот на „Фолксваген“ во Русија

Рускиот суд го замрзна целиот имот на германската компанија Фолксваген во Русија. Фолксваген и другите странски производители на автомобили престанаа да работат во Русија минатата година,...

Украина затвора една од двете клучни точки за транзит на гас...

Украинскиот систем за пренос на гас ГТСОУ денеска соопшти дека „поради виша сила“ од утре ќе го прекине преносот на руски гас преку влезната...

Помпео: Наскоро Трамп ќе преземе мерки против кинеските компании

Претседателот на САД, Доналд Трамп набрзо ќе преземе чекори против кинеските софтверски компани кои пренесуваат податоци директно до Владата во Пекинг, изјави денеска американскито...

Планински град во Калифорнија евакуиран поради шумски пожар

Планинскиот град Сан Хасинто во Калифорнија со речиси 50.000 жители рано изутринава е евакуиран поради опасен пожар што во ноќните часови избувнал во суви...

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги обвини западните држави дека водат „тотална војна“ против Русија, рускиот народ и култура. – Западот ни објави тотална...

СЗО испраќа експерти во Конго да ја спречат сексуалната експлоатација

Светска здравствена организација (СЗО) вети дека ќе испрати експерти кои би требало да ја спречат сексуалната експлоатација на 10 локации. Одлуката е донесена по големиот...

Во Јапонија беше одбележана 12-годишнината од нуклеарната катастрофа во Фукушима

Денеска Јапонија со едноминутно молчење ја одбележа 12-годишнината од катастрофалниот земјотрес, цунами и нуклеарната катастрофа во Фукушима, кога загинаа повеќе од 22.000 луѓе. Во земјотресот...

Зеленски: Гранатирањето на детска градинка во Донбас е голема провокација

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска изјави дека проруските сили во Донбас ракетирале детска градинка и дека според него, тоа претставува „голема провокација“. – Важно...

Погребан поранешниот јапонски премиер Абе

Јапонците денеска се простија од поранешниот премиер Шинѕо Абе, кој беше погребан во будистички храм во Токио. Стотици луѓе се собраа околу храмот во центарот на Токио за...

Јункер: Уморен сум од постојаното одложување на рокот за Брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, за телевизијата Си-Ен-Ен, изјави дека губи трпение поради постојаното одложување на рокот на Британија за напуштање на Европската...

Милиони ќе умрат од глад ако Русија не ги ослободи пристаништата,...

Италија предупредува дека милиони луѓе би можеле да умрат од глад доколку Русија не ги ослободи украинските пристаништа на Црното Море, јавува Би-би-си. „Блокирањето на...

Меркел во проштална посета на Србија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска попладне ќе допатува во Белград, каде ќе има средба со српскиот претседател Александар Вучиќ. По посетата на Србија, Меркел ќе...

Во Калифорнија од грип починале 42 лица

Во Калифорнија од грип починаа 42 лица, соопштија властите. Смртните случаи од грип се појавија во октомври, кога почна сезоната на грип во земјата. Вообичаено...

Не е намерен напад врз Полска: Падот на проектилот веројатно е...

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави денеска дека падот на проектил на полска територија кога две лица загинаа „веројатно бил несреќен инцидент“. „Нема причина да се...

САД им советуваат на своите државјани да не одат кон аеродромот...

САД денеска ги посоветуваа своите граѓани во Авганистан да не доаѓаат на аеродромот во Кабул, каде што една недела откако талибанците ја презедоа контролата...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети