Нови 15 смртни случаи од коронавирусот во Кина

Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните...

Две лавини во Австрија, шестмина загинати

Вкупно шест лица загинаа во две одвоени лавини во австриските Алпи, соопштија локалните власти.Според австриските медиуми, утрово околу 9 часот и 30 минути лавината...

Амазон ја забрани продажбата на „Мајн кампф“ и друга наци-пропаганда

Амазон ја забрани продажбата на повеќето изданија на „Мојата борба“ на Адолф Хитлер како и други нацистички пропагандни книги.Издавачите беа информирани дека повеќе нема...

Невреме во Франција: Едно лице загина, а повеќемина се повредени

Едно лице загина, а петмина се повредени на југозападот од Франција заради силните ветрови што на атлантското крајбрежје дуваа со јачина од 140 километри...

Гутереш: Се надевам дека пандемијата на некои ќе им биде повик...

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, синоќа изјави дека „на денешниот мултилатерализам му недостасува широчина, амбиција и заби“ и повика на размислување за нова...

Стигнува кинеската Нова година – што носи среќа во годината на...

Кинеската Нова година е речиси тука, а со неа доаѓа и многу верувања на основа на кои може да се одреди како ќе изгледаат...

ФБИ ги тресе корпорациските гиганти за корупција

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) почна истрага против корпорациските гиганти Џонсон енд Џонсон, Сименс, Џенерал електрик и Филипс поради сомнение дека подмитувале бразилски функционери...

Во Истанбул запленети фалсификувани долари во вредност од 271 милион евра

Турските власти во Истанбул запленија фалсификувани долари во вредност од 271 милион евра, објави турската телевизија НТВ.Според властите, тоа е најголемата сума фалсификувани банкноти што...

Борисов: Нема руски војници во Венецуела

Рускиот вицепремиер Јуриј Борисов, кој е задолжен за одбранбена индустрија, изјави денеска дека руските трупи не се разместени во Венецуела, каде се одржуваат антивладини...

Санчез доби поддршка од каталонските сепаратисти за формирање на влада

Шпанскиот премиер Педро Санчез најверојатно ќе добие доволна поддршка во Парламентот за формирање на левичарска коалициска влада откако вчера Каталонската републиканска левица (ЕРЦ), партија...

Виена: Зајакнати мерки против кражби на болничка опрема

Новиот коронавирус во Австрија доведе до поголем број кражби на медицинска опрема во болниците, како што се заштитни маски и средства за дезинфекција.Градските власти...

Бурата Умберто се упати кон Бахамите

Делови од северозападот на Бахамите, кои недомна беа на удар на ураганот Доријан, во текот на викендов повторно ќе бидат погодени, овој пат од...

Трамп го отпушти и обвини потполковникот Видман, сведок во истрагата за...

Потполковникот Александар Видман од американскиот Совет за национална безбедност, еден од клучните сведоци во истрагата против претседателот Доналд Трамп што беше водена во Претставничкиот...

Џонсон: Смртта на Флојд е непростлива, но демонстрантите треба да бидат...

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина за време на полициска интервенција, е ужасен и непростлив настан,...

Фон дер Лајен ја предупреди Велика Британија дека мора да направи...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ја предупреди Велика Британија дека нема да добие „најквалитетн пристап" до пазарот на Европската унија...

Тиери Бретон нов кандидат на Франција за европски комесар

Франција го предложи Тиери Бретон за свој кандидат за европски комесар за индустрија, соопшти денеска Канцеларијата на претседателот Емануел Макрон. Првиот избор на Париз за...

Израел одобри извоз на канабис за медицински цели

Израелската Влада денеска одобри извоз на канабис во медицински цели, јави ДПА.Израелското Министерство за здравство соопшти дека „по долг период на сериозни дискусии и...

Секој четврти човек во Европа има антисемитски уверувања

Секој четврти Европеец има антисемитски верувања што се во пораст во земјите од Источна Европа, додека во Западна Европа тие обично се на слично...

Туристи сепак доаѓаат во Италија, но преку Швајцарија

Додека владите на некои земји-членки на ЕУ сè уште проценуваат дали да се отворат границите со Италија, со оглед на тоа што три месеци...

За еден ден 500-те најбогати во светот загубија 2,1 отсто од...

Драматичен пад на акциите на Волстрит избриша 2,1 процент од нето-вредноста на заедничкото богатство на 500 најбогати луѓе во светот, јавија американски медиуми.Дваесет и...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО