Градот што никогаш не спие – заспа!

Њујорк е град со најмногу жители во САД, меѓунарден финансиски центар, центар на политички случувања, забава и култура, но и познат како „град којшто...

Малолетно момче уби жена и три деца во Јута

Малолетно момче викендов пукаше во дом во Грантсвил, Јута, при што беа убиени три деца и една жена, јави дописникот на МИА.Полицијата се уште...

САД вложија најмногу пари и први ќе ја добијат француската вакцина...

САД би можеле први да добијат пристап до вакцината против коронавирусот, којашто ја прави „Санофи“, бидејќи вложиле повеќе пари од Европа, изјави Пол Хадсон,...

Дубаи на туристите им дозволи купување на алкохол

Дубаи воведува 30-дневна бесплатна дозвола за купување алкохол, за туристите.Посетителите на емиратот ќе можат да го добијат документот во секој објект на компанијата што...

Силен тајфун го погоди Токио, еден човек загина

Поширокиот регион на јапонскиот главен град Токио во понеделникот го зафати еден од најсилните тајфуни во последните неколку години, што предизвика рекордно силни ветришта...

Њујорк тајмс: Џулијани под истрага поради кршење на законот за...

Адвокатот на американскиот претседател Доналд Трамп, Руди Џулијани, е под истрага на федералните обвинители во Њујорк поради евентуално кршење на законите за лобирање, објави...

Ноќ на вештерките во Лос Анџелес – тројца убиени

Три лица се убиени, а деветмина се повредени во пукотница што се случи на забава за Ноќта на вештерките во куќа на Лонг Бич...

Папата Франциск именуваше 13 нови кардинали

Папата Франциск именуваше 13 нови кардинали, вклучувајќи двајца припадници на католичката црква кои им помагале на мигрантите и неколкумина кои работат во сиромашни земји...

Отстранувањето на нуклеарните остатоци на Фукушима започнува во 2021 година

Владата на Јапонија го претстави денеска ревидираниот план за отстранување на стопениот нуклеарен отпад од нуклеарната централа Фукушима Даичи, што ќе почне со имплементација...

„С&П Глобал” предвидува глобална рецесија од 2,4 процени

Агенцијата за кредитен рејтинг „С&П Глобал" денеска ја намали проекцијата на глобален раст поради пандемијата со новиот коронавирус.Во соопштението на Агенцијата се наведува дека...

Данска, Финска и Норвешка ги отвораат меѓусебните граници, но не и...

Норвешка од 15 јуни ќе дозволи патувања до и од Финска, Исланд и шведскиот остров Готланд, но ги задржа постојните ограничувања за патувања за...

Израел размислува за повторно воведување рестриктивни мерки

Израел повторно би можел да воведе некои рестриктивни мерки откако дојде до пораст на бројот на заразени со коронавирусот, особено во училиштата, откако Владата...

Претседателката на Европската комисија ќе претстави план за економско опоравување

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен ќе го претстави денеска официјалниот предлог за план за европско економско закрепнување од последиците на пандемијата...

Демонстрантите во Хонг Конг ја прекинаа опсадата на полициската станица

Демонстрантите во Хонг Конг денеска мирно ја завршија опсадата на полициската станица, а полицијата ги расчисти улиците од барикадите поставени од демонстрантите со цел...

Австрија: Курц уверен за коалициски договор со Зелените

Лидерот на австриската Народна партија, Себастијан Курц е уверен во постигнување договор за коалиција со левичарските Зелени во јануари, повеќе од три месеци откако...

Парк во Њујорк може да стане масовна гробница, контролни пунктови меѓу...

Армиско-полициски погранични контролни пунктови за проверка на возила што пристигаат од други места за првпат се појавија меѓу неколку сојузни држави во САД, додека...

Голем протест во Вашингтон/ВО ЖИВО

За денеска е најавен голем мирен протест во Вашингтон пред Белата куќа против полициското самоволие и насилството на полициските службеници. МИА пренесува во живо.Граѓаниските...

Истражување: Ковид 19 може да се справи со релативна влажност од...

Новиот коронавирус Ковид 19 се пренесува од болни на здрави лица многу поретко при релативна влажност на воздухот од 40 до 60 проценти отколку...

Медитацијата како казна за децата бељаџии

Традиционално, кога децата на училиште прават проблеми, наставникот по казна им дава некоја општокорисна работа за задача, или ги суспендира. Меѓутоа, основното училиште „Робрет...

Малезиската влада со извинување за препораките до жените да не бидат...

Извинување на владата по пораката жените да не бидат многу саркастични кон мажите Малезиската влада се извини откако Одделението за женски развој ги советуваше жените...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО