Нимиц: Преспанскиот договор е решение за спорот, но и основа за...

Како нешто најчудно и нелогично го гледаа спорот за името Македонија сите оние кои од страна го набљудуваа или од време на време се...

Адеми: На маса се опциите и за пролонгирање, и за укинување...

Министерот за образвание и наука Арбер Адеми рече дека на маса има опции и за пролонгирање и за укинување на државната матура за оваа...

Триесет илјади ученици од социјално загрозени семејства ќе добијат интернет за...

Триесет илјади ученици во основно и средно образование од 18 400 социјално загрозени семејства во земјава ќе добијат картички за мобилен интернет со капацитет...

Од утре променет железничкиот возен ред поради ограниченото движење

Воведувањето на продолжен полициски час кој ќе започне од утре, од 16:00 до 05:00 часот во работни денови и од 16:00 часот во петок...

„Хигиенски тунели“ за влезовите во маркети, здравствени установи и колективни згради

Фирма од Гостивар започна со пробно производство на „хигиненски тунели“ (sanitary gate) во кои би се спроведувала дезинфекција при влез во објекти во кои...

Пречистителната станица за отпадни води почна со производство на органско ѓубриво

Во пречистителната станица за отпадни води во Кочани се произведени првите количини органско ѓубриво, добиено со мешање со филтрираните наталожени цврсти материи и оризовата...

ЕПИДЕМИЈАТА СО КОВИД-19 ВО ВТОРА ФАЗА, ЧОВЕЧНОСТА Е НА ТЕСТ:Коронавирусот не...

Додека земјава се наоѓа во вонредна состојба и кога е прогласена епидемијата дијагностицирани се 18 деца до деветгодишна возраст со коронавирус. Според министерот за...

Филипче: Кумановската болница работи непречено, кадар и опрема има доволно

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја посети болницата во Куманово за да направи увид во работењето и капацитетите. На состанокот со менаџментот тој...

Во Богданци нема заболени од Ковид-19, ама мерките за заштита на...

Во општина Богданци, каде до сега нема регистрирано заболени лица од корона вирусот, кризниот штаб на последниот состанок донесе одлука да ги прошири мерките...

Пет лица починаа од корона вирус, заболени 599

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г),...

Велешкиот градски пазар ќе работи од 7 до 14 часот

Општински Кризен штаб во Велес донесе нови мерки за понатамошни активности во борбата со Ковид – 19 на подрачјето на општината. Како што информираат...

Во Делчево формиран сервис за поддршка на ранливите категории граѓани 

Општина Делчево ги реактивираше договорите на девет лица ангажирани преку програмата Општинскокорисна работа.Активностите се дел од стратегијата на УНДП, при што е креиран сервис...

ЕКСКЛУЗИВНО ОД ШПАНИЈА ЗА ВЕСНИКОТ „ВЕЧЕР“:Темпераментните Шпанци се затворени дома, дури...

 Шпанија е една од најпогодените земји со коронавирусот. Како се живее во овие тешки денови, како Шпанците се справуваат со болеста, колку и што...

Паричен надоместок за прекин на работен однос

Министерството за труд и социјална политика информира дека граѓаните со прекин на работен однос имаат право на паричен надоместок во висина од 50% од...

Административци ќе работат од дома, маркет ќе доставува неопходни намирници

Владата  ги задолжи сите органи на државната управа, јавните претпријатија основани од државата, акционерските друштва во државна сопственост, агенции, фондови, бироа, заводи, управи и сите останати државни...

Спасовски до здравствените работници: Чувајте се себеси, за да може да...

На одбележувањето на Светскиот ден на здравјето, премиерот Оливер Спасовски денеска им порача на здравствените работници да се чуваат себеси за да можат да...

22 приведени за непочитување на полицискиот час

 Во текот на изминатото деноноќие  според статистиката на МВР полицискиот час не го почитувале 41 лице, при што приведени се 22 лица, а за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО