Во Берово уапсени тројца мигранти од Сирија

Мигранти од Сирија пронајдени во возило со бугарски регистарски ознаки на крстосницата за село Ратево во Берово. По преземени мерки од страна на беровските...

Шекеринска на втората сесија на Северноатлантскиот совет: Северна Македонија како дел...

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска учествуваше на вториот работен состанок на министри за одбрана на земјите членки на НАТО чиј фокус беше на мировните...

Ахмети – Хоти: Северна Македонија и Косово имаат одлични соседски односи...

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г.Али Ахмети, денеска во Собранието на Република Северна Македонија оствари средба со премиерот на Република Косово, г.Авдула Хоти, кој престојува...

Со јавно извлекување Кавадарци ги избра домаќинствата кои добиваат субвенција за...

Со јавно извлекување, во општина Кавадарци беа избрани домаќинствата кои добиваат субвенција за набавка на енергетски ефикасни грејни тела.Субвенционирањето за купување на енергетски ефикасни...

Османи:Решението од заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна...

Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да одржи средба и пред декември, со што ќе компензираат тоа...

Филипче: Есенскиот бран ги оптовари лабораториите за тестирање, се работи на...

Силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи на изнаоѓање решение за нови термини, информираше вечерва министерот за здравство Венко Филипче...

Регистрирани нови 518 случаи на Ковид-19, оздравени 200, а починати се...

Во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: - Скопје 261 - Куманово 13 - Штип 19 - Прилеп...

Џафери-Хоти: Успешната соработка меѓу Северна Македонија и Косово се карактеризира со...

Одличните билатерални односи и успешната соработка меѓу Северна Македонија и Косово кои се карактеризираат со меѓусебна поддршка и почитување беа истакнати на денешната средба...

Спасовски со орден за посебни заслуги и придонес за манастирот „Претеча“...

Министерот за внатрешни работи Оивер Спасовски денеска на својот фејсбук профил објави дека од Бигорскиот старец и игумен на Свештената Бигорска Обител, Епископ Антаниски...

Наредната недела ќе се знае како ќе работи општинската администрација во...

Гостиварските општински власти од понеделник ќе решаваат како ќе работи администрацијата. Препораките за организирање на работата од Владата стигнале пред два дена, а на...

Заев: 5G-мрежата ќе предизвика многу попозитивни ефекти отколку појавата на електричната...

Кога зборуваме за дигитализација како за четврта револуција, 5G-мрежата ќе предизвика многу попозитивни ефекти отколку појавата на електричната енергија и ќе биде инструмент за...

Мицкоски: Во Штип на следните градоначалнички избори се брани Македонија

Во Штип на следните градоначалнички избори се брани Македонија, тоа не се обични избори и затоа ги повикувам штипјани да излезат и заедно во...

Пендаровски-Хоти: Пандемијата не смее да биде пречка за соработката меѓу двете...

Глобалната пандемија не смее да биде пречка за натамошно унапредување на економските и трговските односи и за интензивирање на меѓусебната соработка и поддршка на...

Потпишан протокол меѓу Србија и С.Македонија во превенција на сообраќајните незгоди

Директорката на Агенцијата за безбедност на сообраќајот на Србија Јасмина Милошевиќ и претседателката на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот во Северна Македонија, Гордана...

Во Спомен куќата на Петар Поп Арсов во Богомила одбележан 23...

Општина Чашка во Богомила, во Спомен куќата на Петар Поп Арсов го одбележа 23 октомври Ден на македонската револуционерна борба.По тој повод делегација на...

Изјави на премиерот Заев и американскиот потсекретар Крач (ВО ЖИВО)

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД денеска потпишуваат меморандум за разбирање за безбедност на...

Заев -Хоти: Меѓувладината седница ќе даде позитивен импулс во односите меѓу...

Северна Македонија и Косово имаат одлични билатерални односи и добра трговска размена, а одржувањето на првата меѓувладина седница ќе биде дополнителен импулс за натамошен...

Министерот Спасовски во работна посета на Општина Маврово-Ростуше

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска заедно со државната секретарка, Магдалена Несторовска остварија работна посета на Општина Маврово-Ростуше каде со градоначалникот на општината,...

Заев: Автопатот кон Косово ќе стартува на почетокот на наредната година

Премиерот Зоран Заев очекува дека на почетокот или во првото тримесечје од следната година ќе започне реализацијата на автопатското решение кон Косово. – За првата делница...

Хоти не прецизира дали ќе се воведат ПЦР тестови за влез...

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, денеска во Скопје не прецизираше дали ќе се воведат ПЦР тестови за македонските граѓани по зголемувањето на бројот на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО