Собрани два камиона отпад од дното и од крајбрежјето на охридскиот...

Расфрланиот смет низ државата и безбројните диви депонии даваат грда слика на големото природно и културно богатство со кое изобилува оваа држава. Затоа, една...

Битола да стане национален центар за праведна транзиција во енергетиката

Секретарот на Општина Битола, Борче Димитровски, на панел-дискусија во Европскиот парламент во Брисел, водена на тема „Можат ли политиките на ЕУ да ја поттикнат...

Во Македонија функционира ПАРТОКРАТИЈА, А НЕ ДЕМОКРАТИЈА, затоа се случи Пржино!

Има ли смисла формирање пржинска влада, шест години откако, поради политичка криза, тогашните лидери на најголемите партии го потпишаа Договорот од Пржино? Оттогаш наваму,...

Импровизирана лабораторија со канабис откриена во Гевгелија

Полициски службеници од Одделението за внатрешни работи вчера попладне го лишиле од слобода Р.Ј.(27) од Гевгелија затоа што кај него биле пронајдени и одземени...

Доделени државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година

Државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2022 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата...

Ковачевски: ЕУ да не дозволи нови блокади, очекувам интеграција да се...

Унијата не смее да дозволи нови блокади. Очекувам од ЕУ да го следи напредокот на мојата земја и придонесот што го дава и да...

Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни...

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена, Австрија, организиран од Групата...

Меѓународна конференција за борба против корупцијата во Вашингтон

Транспаренси Интернешнл и Советот на Меѓународната конференција за борба против корупцијата (IACC) од 6-10 декември 2022 година организирааат Меѓународна конференција за борба против корупцијата...

Доаѓа студено време и снег

Променливо облачно време ќе имаме и во наредните денови. За време на викендот ќе има повремени врнежи од дожд, кои наместа ќе бидат пообилни....

Ковачевски: Мисијата на Св. Климент Охридски е поврзана со почетоците на...

Мисијата на Свети Климент Охридски е директно поврзана со почетоците на македонската писменост и тоа е трајно врежано во нашиот, македонски идентитет, напиша премиерот...

Пендаровски: Поучени од хуманизмот, трудољубивоста и чесноста на Св. Климент Охридски...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима...

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да...

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во институциите, да имаме администрација...

Мицкоски: Светиот Климент пред еден милениум знаел дека само грамотен народ...

Светиот Климент пред еден милениум знаел дека само грамотен народ е силен и неуништлив, напиша во честитката по повод празникот Свети Климент Охридски, претседателот...

Променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Во западните делови ќе има појава на локален дожд. Минималната...

8 Декември, празник на првоучителот на македонските училишта, Св. Климент Охридски

Во историјата има многу големи, многу светли и скапи за нас имиња, посветли од сонцето, поскапи од животот. Меѓу тие големи, светли и скапи,...

Ковачевски: Евроинтегративниот процес на Северна Македонија ќе има придобивки како за...

Ми беше чест да присуствувам на срдечниот прием организиран од страна на градоначалникот на Виена, Мајкл Лудвиг, сподели премиерот Димитар Ковачевски во својата објава...

ЗНМ: Функционерите мора да одговараат на прашањата на новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро реагира на игноратниот, непрофесионалниот и крајно понижувачки однос од страна на генералниот секретар на градот Скопје Зоран...

Одржана свечена академија по повод утрешното чествување на Свети Климент Охридски

По повод утрешниот црковно-државен празник Свети Климент Охридски, директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ), Даријан Сотировски и поглаварот...

Тешка сообраќајка на автопатот Скопје-Тетово, сообраќајот се пренасочува

Сообраќајот на автопатот Скопје -Тетово се пренасочува по локален пат вечерва поради сообраќајка со повредени лица која се случила после 18 часот. Две возила...

Промовирана платформата „Наша гордост. Наша одговорност.“, чија главна цел е заштита...

Нова долгорочна платформа за општествена одговорност „Наша гордост. Наша одговорност.”, чија главна цел е заштита на животната средина со фокус на чистењето од отпад...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети