ТАВ Македонија го поддржа денешното традиционално 41-во искачување на Титов врв...

Како општествено одговорна компанија, ТАВ Македонија го поддржа денешното традиционално 41-во искачување на Титов врв на Шар Планина, со планинарскиот клуб Љуботен, а нашиот...

Традиционално во организација на планинарскиот клуб Љуботен:Годинава на Титов врв се...

Околу 600 луѓе денеска се искачија на највисоката точка на Шар Планина, Титов врв во рамки на традиционалното 41-то искачување што го организираше планинарскиот...

Одржана 29-та „Домијада“

По два дена престој спорт и дружење во Средношколскиот дом „Лазар Лазаревски“ во Велес кој беше домаќин на 29-та по ред „Домијада“ денеска се...

Над 150 натпреварувачи на меморијалната урбано-ридска трка „Васе Ангелов“ во општина...

Општина Зрновци и Локалниот совет на млади денеска беа организатори на втората меморијална урбано-ридска трка „Васе Ангелов“. Се трчаше на патека долга 2,5 километри,...

Патничко моторно возило „ауди“ излетало од коловозот, возачот поминал со потешки...

Вчера, на 27.05.2023 година,  во 21:15 часот било пријавено дека во Скопје на крстосница од булеварот „Христијан Тодороски – Карпош“ и улицата „Натанаил Кучевишки“...

Татко пријавил физички напад од наставник врз неговиот син

Татко пријавил физички напад од наставник врз неговиот син, соопштија попладнево од Министерството за внатрешни работи. - Синоќа во 21 часот, 38-годишниот скопјанец Н.А. пријавил...

Агелер: Пораката на сенаторот Марфи е јасна зошто треба уставните измени...

 Амбасадорката на САД, Анџела Агелер, верува дека е јасна и важна пораката на американскиот сенатор Крис Марфи дека тешките одлуки за напредување во евро-атлантските...

Ќе се произведува енергија од отпад

Од Општина Петровец, на чија територија ќе се гради биогасната централа, објаснија дека таа е решение за процесирање на силажата на пченка и ѓубриво...

Министерката Петровска и амбасадорката Агелер на презентацијата на опрема од воената...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и амбасадорката на САД  Анџела Агелер, денеска присуствуваа на презентацијата на опрема од воената вежба „Брз одговор 2023“, на...

Во Грција 700 евра е казната за поминување на црвено, а...

Македонските возачи ова лето треба да бидат внимателни доколку патуваат за Хрватска, Црна Гора, Бугарија или за Грција. Внимавајте одморот да не ви преседне,...

Оризовите полиња во Чешиново и Облешево останаа без вода

Нивите во атарот на селото Чешиново спремни за сеидба на ориз, останаа суви. Причината за тоа, како што велат оризопроизводителите, е несолидарноста меѓу земјоделците...

ИПИС анкета: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ со убедлива предност пред СДСМ и...

Граѓаните најмногу им веруваат на ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на партијата Христијан Мицкоски, кои имаат убедлива предност  во однос на владеачката  СДСМ и нејзиниот претседател,...

ЖИВОТНИ ПАТОКАЗИ, ЗОРАН КРСТЕВСКИ: Осознаени грешки

Осознаените грешки се најдобри учители во животот. Тие стануваат корисни поуки само ако емоционално сме одврзани од последиците на лошите случувања. Опстојувањето со голем...

РЕГИОНОТ Е ВО КРИЗА: Секој петти граѓанин живее во странство, а...

Во моментов, секој петти граѓанин роден во регионот живее во странство, додека секој трети размислува да се исели. Со намалувањето на човечкиот капитал, опаѓа...

Европското знаме може да направи проблем за ЕУ

Менувањето на Преамбулата на македонскиот Устав е гаранција за автоматски почеток на новата фаза од преговарачкиот процес на Македонија со Европската Унија, уверува амбасадорот...

Нуркачите извадија пластични шишиња, лименки, амбалажа, конзерви…

Во големата еколошка акција што беше спроведена викендов на две локации – кај Изворите на Црн Дрим кај Свети Наум и на пристаништето во...

Спасена дива мечка фатена во стапица

Полицајци спасија дива мечка фатена во стапица во атарот на село Брајчино. - Во близина на манастирот Св. Петка полициски службеници од Регионалниот центар Југ,...

Да се одземе дозволата за градење на МХЕЦ „Мала Река“ кај...

Граѓанското здружение „За здрав живот во Кочани“ упати писмена ургенција до Министерството за животна средина и просторно планирање со која бара на инвеститорот на...

АД Водостопанство: Интензивно се бара решение за санација на оштетувањето на...

АД Водостопанство, ја информира јавноста дека вчера е детектирано оштетување на сифонот Макарија на хидромелиоративниот систем Тиквеш, поради кое привремено е прекинат дотокот на...

Коп: Нема да има ново вето, уставните измени се гаранција за...

 Менувањето на Преамбулата на македонскиот Устав е гаранција за почеток на новата фаза од преговарачкиот процес на Северна Македонија со Европската Унија, уверува амбасадорот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети