Медални скулптури на Надја Розева во „Чифте-амам“, прва изложба од ваков...

Во „Чифте амам“, на 11 април, во 19:30 часот, ќе биде отворена изложба на уметнички медали и други дела на Надја Розева. Медалните скулптури...

Со „Госпоѓиците од Авињон“ стартува јубилејниот 20. „Танц фест Скопје“

Фестивалот се отвора на 11 април со претставата „Госпоѓиците од Авињон“, во кореографија на Олга Панго, на музика на Калиопи Букле. Веќе на 16...

Премиерно издание на „Candlelight“ – концертот под свеќи овој петок во...

Илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската филхармонија на премиерното издание на првиот „Candlelight“ - концерт под свеќи на камерниот оркестар Профундис, кој...

Министерката за култура пред Универзална сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска дојде пред Универзална сала, во која претпладнево изби пожар, мошне вознемирена од инцидентот и повика на брзо расчистување...

Претставување и разговор со писателката и сценаристка Дора Шустиќ

Во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје денеска ќе се одржи книжевен настан на кој ќе биде претставено творештвото на писателката и сценаристка од Хрватска, Дора...

Perpetuum Jazzile и публиката во Скопје во еден глас ја пееја...

Настапот на Perpetuum Jazzile во Скопје е дел од нивната голема европска турнеја.  Публиката во полната сала на македонската Филхармонија со бурен аплауз ја...

Промоција на „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска

Книгата „Дискретниот шарм на македонскиот филм“ од Ана Василевска, која претставува своевиден пресек на состојбите во домашната кинематографија во периодот од независноста на државата,...

Васил Мукаетов: Внимателно ги слушам мудростите, досетките и бисерите на децата;...

Светот на децата, нивното растење, нивните палавости, мудрости, емоции и разни ситуации, се инспирација за неуморниот писател Васил Мукаетов, кој, деновиве, во „Литература.мк“ во...

Изложба „10 до 12“ на Костадин Батев во Струмица

Здружението за развој на културата и заштита на културното наследство „Контекст-Струмица“ во соработка со кафе бар „Нагоре“, како дел од неформалниот тековен концепт-проект „Ѕид...

Книга: „Чиста анархија“ – за човековата егзистенција

Збирката „Чиста анархија“ на Вуди Ален содржи осумнаесет кратки раскази и есеи, кои се пишувани помеѓу 2000 и 2007 година и од кои десет...

Дора Шустиќ на книжевна резиденција во Скопје

На книжевна резиденција во Скопје во првата половина од април престојува хрватската писателка Дора Шустиќ, а во рамки на резиденцијалната програма на издавачката куќа...

Драмските дела на Камчевска, Миневски и Трпеноска избрани од „Еуродрам“

„Еуродрам“ е европска мрежа за современа драма и превод, која опфаќа повеќе од 300 членови – театролози, критичари, драмски автори, преведувачи, режисери – организирани...

Кинотека со атрактивна априлска програма: Лауреатите на „Манаки“, номинираните за Оскар...

Филмовите за човечката психа, лауреатите на Манаки и номинираните за Оскар, се само дел од богатата априлска програма на Кинотека, која продолжува со приказни...

Режисерката на „Жена-убиец/Фониса“ Ева Натена: Филмот е за насилството што потекнува...

Четвртото издание на Фестивалот на грчки филм, на 8 април, во киното „Манаки“ (20 часот), во Битола, ќе се отвори со остварувањето „Жена-убиец/Фониса“ (Murderess)...

Последно збогум: Се одржа комеморацијата за Мирко Попов

Денеска, на малата сцена во Македонска филхармонија се одржа Комеморацијата за Мирко Попов, еден од највлијателните и најуспешни скопски музичари, композитори, текстописци, диџеи, издавачи...

Концерт на Добрила и Дориан дуо во Јавна соба како финале...

На 6 април, во 21 часот, во рамки на фестивалот „Светско, а наше“ настап ќе имаат Добрила Грашеска, вокали, лупови и Дориан Јовановиќ, на...

Мандолинскиот оркестар „Скопје“ ќе настапи во Анкара

Мандолинскиот оркестар „Скопје“ под диригентска палка на Рамадан и Ерхан Шукри ќе учествува на интернационалниот мандолински фестивал во Анкара, кој ќе се одржи на...

Книга: „Доставувачот на пораки“ – и магарето

Романот „Доставувачот на пораки“ (2019) на Лиу Лиангченг е егзотична, мистериозна и филозофска авантура на доставувач на пораки и магаре. Во него има многу фантастични...

Промоција на „Безсловен“ од Кирил Ангелов, автобиографија за храброста и верата...

Издавачката куќа Сакам книги на 06. април (сабота), во 13:00 часот во книжарницата Сакам книги во Лептокарија ќе го промовира неверојатното деби на Кирил...

Книжевната македонистика има иднина, има кој да ја развива и афирмира

Катедрата за македонска книжевност и култура ќе ја унапреди соработката со сродните катедри од факултетите на странските универзитети. Со заедничка цел и заеднички вложувања...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети