Free Porn
xbporn

Вечер на староградска музика во НУЦК „Марко Цепенков“- Прилеп

Вечер на староградска музика ќе се одржи на 17 јули, среда, од 20:30 часот пред платото на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп. Во рамки на...

СКРМ оствари средба со министерот за култура Зоран Љутков

Претседателството на Синдикатот на култура на Република Македонија (СКРМ) оствари средба со министерот за култура Зоран Љутков, на која меѓу другото, се разговараше за...

Германскиот гитарист Рајхенбах вечерва со концерт на „Охридско лето“

По маестралниот настап на светскиот виолинист Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија со кој свечено беше отворено 64. издание на фестивалот „Охридско лето“, музичката програма...

Изложба на ДЛУМ – „Скопски урбани приказни“: Домот не е каде...

Во Куќата на ДЛУМ (Илинденска бр. 63), на 17. јули со почеток во 20.30 часот, ќе биде отворена изложба на Друштвото на ликовни уметници...

Најавена санација на Музејот на вода, Плаошник и Куќата на Момирови...

Во однос на Музејот на вода, министерот посочи дека за почеток ќе се обезбедат доекипирање и подобри услови за работа на вработените, со...

Словенечкиот народен театар од Марибор ја отвори драмската програма на „Охридско...

Словенечкиот народен театар од Марибор, вчеравечер, во предворјето на црквата „Света Софија“, за публиката на фестивалот „Охридско лето“ ја изведе монодрамата „Безгрешна“ (Immaculata). Драматизацијата и...

Самостојна изложба на Пандора Апостолоска- Саздовска и Сашо Саздовски во галеријата...

Визуелната уметница Пандора Апостолоска- Саздовска и скулпторот Сашо Саздовски од 16 до 26 јули ќе имаат самостојна изложба во галеријата „Грал“ во Скопје, со почеток...

Српскиот актер Ѓуричко вечерва пред публиката на „Охридско лето“

Програмата на фестивалот „Охридско лето“ вечерва продолжува со стенд-ап „Шоу биз“  на српскиот актер Никола Ѓуричко што ќе се одржи на сцената „Долни Сарај“...

Kонцерт на Елена Голомеова, сопран и Нита Груби, пијано на Скопско...

Во рамките на манифестацијата Скопско лето, вечерва (20.30 ч.) во Салон 19:19 во Културно-информативниот центар во Скопје, ќе се одржи концерт на Елена Голомеова...

Средба на министерот Љутков со евроамбасадорот Гир: Поддршка на новите политики...

Министерот за култура и туризам Зоран Љутков денеска оствари средба со евроамбасадорот Дејвид Гир и со претставници од делегацијата на ЕУ во Скопје. На средбата,...

Одекнаа зурлите, удрија тапаните, затропаа срцата на младоженците – се одржа...

На годинешното издание на Галичката свадба, на традиционалната и атрактивна церемонија, судбоносното „да“ го кажаа невестата Стефана Димитрова, која по потекло е од...

Заедно со најдобрите ансамбли од 24 земји во светот: Ансамблот „Бојмија“...

На свечено отворање ансамблот „Бојмија“ се претставија со три минутна изведба од кореографијата „Радовишки Собор“. На полуфиналето на натпреварот младите гевгеличани се преставија со...

„Охридско лето“- временска верига на високи уметнички вредности што се создаваат...

Претседателката на државава Гордана Сиљановска-Давкова, која е и покровител на фестивалот „Охридско лето“, прогласувајќи го за отворен, рече дека градот Охрид, покрај тоа...

Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија – синергија во еден здив; кон...

Свеченото отворање на „Охридско лето 2024“, со извонредниот настап на Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија, на сцената на Античкиот театар во Охрид, уште еднаш...

61. издание на Галичката свадба/ФОТОГАЛЕРИЈА

Шеесет и првото издание на Галичка свадба се одржува викендов, од 12 до 14 јули. Овогодишна невеста е Стефана Димитрова, додека зетот е Даријан...

Отворено 64. издание на фестивалот „Охридско лето“

Со концерт на светски познатиот виолинист од Литванија, Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија, вечерва на сцената на Античкиот театар отворено...

Хрватска премиера на „М“ на Пулскиот филмски фестивал

Македонскиот филм „М“ на режисерот Вардан Тозија ќе ја има својата хрватска премира во рамките на официјалната конкуренција за наградите „Златна арена“ на годинешното...

Доделени наградите „Антево слово“: Прва награда за Македонка Божиновска

Манифестацијата „Антево слово“, на која беа врачени истоимените награди, се одржа во средата, во Центарот за култура во општина Ѓорче Петров во Скопје. Овие награди...

„Ефтеркланг: Македониум бенд” со проекција, концерт и оро го отвори „Синедејс“;...

Mузичкиот документарец го претставува шармантното музичкото патешествие на членовите на данскиот бенд „Ефтеркланг“ и продуцентот на МКЦ, Владица Младеновски-Грга, односно нивната потрага по...

Фестивалот за алтернативна фотографија „Зрно“ – танцот на фотоните…

Во галеријата на Факултетот за ликовна уметност, Сули-ан отворени се две авторски изложби и тоа „Форма“ на Наталија Копкина, Хелсинки, и избор на дела...

ИЗДВОЕНА ВЕСТ

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети