Книга: „На север од егејскиот свет“ – истражувања за бронзеното и...

Книгата „На север од егејскиот свет“ на Драги Митревски претставува сублимат на досегашните научни сознанија од истражувањата на авторот, но и од севкупните истражувања...

Во МКЦ изложба со делата на Боувен, уметник кој пишуваше за...

Боувен беше чест гостин на ликовните колонии во Струмица, Кичево, Крива Паланка, Охрид и остави зад себе стотици дела што сега се во јавни...

Перформансот „Мачката Елеонора“ во МКЦ

Перформансот „Мачката Елеонора“ на 15 и 16 април, од 20 часот, ќе има две нови изведби во МКЦ Клуб. Тој е сработен по истоимената...

Виртуозот на виолина Марио Хосен ја воодушеви публиката, „Профундис“ го одржа...

Виртуозност на виолина, свеќи на сцената, долги стоечки овации, два биса ја означија синоќешната петочна вечер (12 април) кога во Македонската филхармонија се одржа...

Во МАНУ отворена изложбата „Три генерации Ташковски“ – голема уметност, талент...

„Академикот Васко Ташковски со изложбата сакал да ги одбележи сликарските корени на трите различни генерации претставници на различни сликарски правци. Со оваа изложба Ташковски одбележува...

Концерт со оркестарот и солистите од Националната опера и балет во...

Вечерва, 12 април, со почеток во 20.00 часот, во Националната опера и балет, ќе се одржи ексклузивен концерт со оркестарот и солистите од Националната...

Во МСУ две новоотворени изложби со водич и пролетно матине

Во Музејот на современата уметност во Скопје денес (13 април), во 12 часот на пладне, ќе се одржи МСУ водич и како настан матине...

Стоечки аплаузи за „Госпоѓиците од Авињон“ – создадоа прекрасна магија на...

Претставата „Госпоѓиците од Авињон“ е една од најзабележителните продукции на рецентната македонска балетска сцена, чии автори се Калиопи (музика), Олга Панго (кореографија), Сашо...

Промоција на збирката есеи „Господ, па Америка“ на Румена Бужаровска

Збирката есеи „Господ, па Америка“ e новата книга од македонската авторка Румена Бужаровска, чија промоција ќе се одржи на 15 април, од 19:30 ч....

Книга: „Книга“ – за руралниот егзодус

„Книга“ на Жозе Луиш Пејшото е летопис за руралниот егзодус во кој над милион португалски емигранти трагаат по својата среќа во периодот меѓу 1960...

Отворена изложбата „Три генерации Ташковски“ во МАНУ/ФОТОГАЛЕРИЈА

Во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) вечерва се отвори изложбата „Три генерации Ташковски“. Поздравен говор на отворањето имаше претседателот на...

„Крај Вардарот џез“ стартува на 20 април со настапот на „Cobalt...

Програмата се состои од три вечери, кои ќе се реализираат во Македонската филхармонија и во едукативниот културен центар „Лабораториум“. Фестивалот започнува на 20 април...

Новиот филм за Џокер ќе биде мјузикл; Објавен трејлерот на продолжението...

Со Хоакин Феникс како Џокер и Лејди Гага како Харли Квин, во трејлерот се прикажува менталната установа каде што Артур Флек, попознат како Џокер,...

Промоција на „Си беше еднаш“ – книгата со најубавите бајки на...

Новата книга за деца, со најубавите бајки на сите времиња, „Си беше еднаш“, ќе биде промовирана на 11 април, со почеток во 19 часот,...

„Градот ме тера да пеам“ – целодневен музички настан оваа сабота...

Во Битола, оваа сабота, 13 април, ќе се реализира целодневниот музички настан „Градот ме тера да пеам“ во рамки на програмата на фестивалот АКТО 19...

Во МАНУ отворање на изложбата „Три генерации Ташковски“

Во Ликовниот салон на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) вечер ќе биде отворена изложбата „Три генерации Ташковски“. Поздравен говор на отворањето ќе има...

Комедијата „Внимавај што посакуваш“ пред скопската публика

На 17 април во 20 часот во Националната опера и балет премиерно ќе биде одиграна претставата „Внимавај што посакуваш“ (Пази шта желиш). Претставата е создадена...

Драмски со „Падот на Масада“ на Пројковски гостува на фестивалот РУТА...

Со претставата „Падот на Масада“ на Дејан Пројковски, Драмски театар Скопје гостува на фестивалот РУТА. Во Подгорица од 8 до 13 април во организација...

[Интервју] Ирена Ангеловска, музиколог во Нов Зеланд: Македонските песни и ора...

Неодамна таа, со своите пријатели ја сподели изведбата на македонската народна песна „Моме стое на бунарот“, која е дел од проектот MCMFS - Мултимедијален...

Прочуениот Сергеј Крилов како виолинист и диригент настапува со Македонската филхармонија

„Езотерија“ e концертот што во Македонската филхармонија ќе се одржи на 11 април, со почеток во 20 часот, а на кој како виолинист, но...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети