Гркот Митоглу суспендиран на 2,5 години: Ми дадоа чудотворен лек

Грчкиот кошаркар Костантинос (Динос) Митоглу е суспендиран поради употреба на недозволени супстанци. Крилниот центар на Олимпија Милано е суспендиран на две и пол години...

Леброн Џејмс: Мислам дека јас сум најдобриот во историјата на кошарката

НБА-лигата и целиот кошаркарски свет зборуваат за Леброн Џејмс откако претходно, на мечот со Оклахома, стана најдобриот стрелец во историјата на лигата. Тој запиша 39...

Феникс санс има нов сопственик

Екипата на Феникс санс доби нов сопственик откако беше одобрена продажбата на клубот на милијардерот Мет Ишбија. Покрај машкиот тим, од досегашниот сопственик Роберт Сарвер,...

Кук е МВП на колото во АБА лига

Кошаркарот на МЗТ Скопје, Кеандре Кук е прогласен за најкорисен играч во 18. коло на регионалната АБА-лига. Кук доминираше на теренот во „Јане Сандански“ во...

Историја за Леброн во НБА лигата

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс се запиша во историјата на НБА-лигата како најефикасен играч. Триесет и осумгодишниот Американец постигна 36 поени на натпреварот...

Нема да се игра кошарка додека не се пронајдат жртвите

Челниците на Евролига објавија дека сите кошаркарски натпревари од ова натпреварување во Турција ќе бидат суспендирани до дополнително известување по разорниот земјотрес, кој ја...

Дојди во Монако и имаш јахта

Кошаркарот на Монако, Мајк Џејмс, го покани својот пријател Кевин Дурент да му стане соиграч. Познато е дека Мајк Џејмс и Кевин Дурент се...

Работнички го препоти МЗТ Скопје (ФОТО)

Кошаркарите на МЗТ Скопје славеа во вечното гратско дерби против Работнички во СЦ „Јане Сандански“ со 91:87, во последниот меч од 14. коло во...

Купот на Македонија ќе се игра во Скопје

Осумте најдобри екипи во машка сениорска конкуренција, односно четирите најдобри екипи во женска сениорска конкуренција, од 16 до 18 февруари, во Скопје, ќе се...

Кари најмалку една недела во аут

Тимот на Голден стејт доби лоши вести откако пристигнаа резултатите од магнетната резонанца на Стеф Кари. Најдобриот кошаркар на „воините“ има делумни руптури на...

Ирвинг воодушевен од соработката со Дончиќ

Големата НБА-ѕвезда, Кари Ирвинг, ќе се пресели од Бруклин во Далас. Според инсајдерот Крис Хејнс, Ирвинг е „воодушевен“ од размената и со нетрпение чека да...

Цел Балкан пишува за лудата прослава на тренерот на МЗТ Скопје...

МЗТ Скопје оствари голема победа во борбата за опстанок во АБА лигата, откако фаворитот Цедевита Олимпија падна во Скопје, а по натпреварот во фокусот...

Леброн никогаш нема да биде најдобар, тој игра само за рекорди

Поранешниот НБА-играч, тренер и сега функционер на Мајами, Пет Рајли, изјави дека Карим Абдул-Џабар е најголемиот играч во историјата на кошарката. Рајли моментално е вработен...

Лејкерс и Бруклин ќе ги разменат најдобрите

Еден од најдобрите кошаркари во НБА-лигата, Кари Ирвинг, побара од Бруклин да биде разменет пред завршувањето на драфтот. Интерес за него покажаа екипите на...

Николиќ: Се надевам дека со оваа победа ќе им ставиме крај...

Македонскиот кошаркарски шампион, екипата на МЗТ Скопје, конечно, ја прекина серијата порази во АБА-лигата откако на домашен терен ја совлада фаворизираната Цедевита Олимпија со...

АБА-лига: МЗТ Скопје ја изненади Цедевита Олимпија и ги зголеми шансите...

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва, на домашен терен забележа значајна победа над фаворитот Цедевита Олимпија (79:74) во натпреварот од АБА лигата. Аеродромци во...

Донован Мичел: Сите знаеме дека Брукс е валкан играч

Донован Мичел побара од НБА конкретна реакција против Дилон Брукс. Мичел жестоко го критикуваше Брукс по нивната меѓусебна кавга на паркетот, обвинувајќи го дека е...

Ол-стар натпреварот ќе биде зачинет со петмина Европејци

НБА-лигата ги објави имињата на преостанатите 14-мина кошаркари што ќе играат на ол-стар натпреварот во Солт Лејк Сити на 19 февруари, придружувајќи им се...

Џејмс на 63 поени од легендата, Дончиќ се повреди (ВИДЕО)

Победата на Далас над Њу Орлеанс (111:106) во НБА-лигата ќе остане во сенка поради повредата на Лука Дончиќ. Во текот на третиот период, кога...

Дебакл на Уникс и Димитријевиќ

Екипата на Уникс Казан, за која настапува македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ, ретко губи сезонава во ВТБ- лигата, но кога го прави тоа – го...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети