Шмркачот на кокаин го засилува Лејкерс

После тешката повреда на центарот Демаркус Казинс за време на подготовките за новата сезона, екипата на Лос Анџелес Лејкерс мораше да бара нов центар...

МЗТ Скопје им верува на јуниорите: Тригодишен договор за Митевски

Капитенот на македонската јуниорска репрезентација, Дарио Митевски (17), потпиша нов тригодишен договор со екипата на МЗТ Скопје. Станува збор за еден од најталентираните македонски кошаркари...

Го најавија како големо засилување, па за 24 часа му дадоа...

Комична сцена се случи во редовите на хрватскиот кошаркарски шампион, екипата на Цибона. Откако го договори Американецот Квинси Милер, кој играше и во НБА...

ПМКЛ ќе брои 12 екипи, на Шкупи му прогледаа низ прсти

Раководните лица на Кошаркарската федерација на Македонија на чело со претседателот Перо Антиќ одржаа состанок со претставници на прволигашките екипи, се со цел да...

Раководството на кошаркарската Федерација на средба со клубовите

Раководството на Кошаркарската федерација на Северна Македонија, Претседателот Перо Антиќ, Генералниот Секретар Владимир Георгиевски и Комесарот за натпреварување Лазар Гечевски, денеска одржа работен состанок...

Проколнат Мундобаскет, дури 13 ѕвезди се повредија на подготовките!

Kако што наближува Светското првенство во Кина, така селекциите, пред сè оние кои се меѓу фаворитите за титулата, ги бие малер со повредени кошаркари....

Нема лек за мене, оваа битка никогаш нема да заврши!

Тренерот на Олимпијакос, Дејвид Блат, во отворено писмо до јавноста, соопшто дека боледува од тешката болест - мултиплекс склероза. Тој уште минатата сезона знаел...

Со кошаркарите разговраме за сопругите

Селекторот на кошаркарската репрезентација на САД, Грег Попович, одлучи да ја подобри атмосферата помеѓу кошаркарите и им забрани да користат мобилни телефони за време...

Блат откри дека му дијагностицирале мултиплекс склероза

Тренерот на Олимпијакос, Дејвид Блат, во понеделникот откри дека му е дијагностицирана примарно прогресивна мултиплекс склероза (ППМС). – Понекогаш животот ви испраќа работи што не...

КК Гостивар ги започна подготовките, стручниот штаб е во потрага по...

Со две нови имиња, неколку помлади играчи и дел од ланскиот состав, полуфиналистот во Купот и Плеј-офот, КК Гостивар ги започна подготовките за престојната...

Македонија останува без клучниот центар

Македонскиот репрезентативец Ричард Хендрикс кариерата ќе ја продолжи во Јапонија, а тоа значи дека искусниот американски центар нема да му се стави на располагање...

Харден е подобар од Мајкл Џордан

Генералниот менаџер на Хјустон, Дерил Мори, е познат по тоа што често ги фали своите кошаркари, а многумина оценија дека тој често и претерува,...

Уште еден играч се повлече од репрезентацијата на САД

Крилото на Хјустон, Пи Џеј Такер се повлече од учество за САД на СП во кошарка во Кина. 34-годишниот Такер во последните неколку дена...

Официјално: Кинез ги купи Бруклин Нетс за рекордна сума

Кинескиот бизнисмен Џозеф Цаи го купи НБА клубот Бруклин Нетс заедно со нивната сала „Барклис Центар". Вкупната вредност на договорот е 2,35 милијарди американски долари,...

Лејкерси во паника, Казинс го повреди коленото

Центарот на Лос Анџелес Лејкерс, Демаркус Казинс се здобил со повреда на коленото, објави „ЕСПН“. Казинс, кој пред неколку дена наполни 29 години, се повреди...

Синот на Наумоски потпиша за Напредак

Синот на легендарниот македонски кошаркар, Петар Наумоски, Адријан, следната сезона ќе игра во српската кошаркарска лига за тимот на Напредак од Алексинац, кој влезе...

Новиот второлигаш бара кошаркари преку Фејсбук

Кошаркарскиот клуб АЛБЕС, кој како новоформиран клуб успеал да ги надминува финансиските проблеми со кои се соочуваше, сега и официјално ја достави својата апликација...

Американец и Хрват потпишаа за МЗТ Скопје

Екипата на МЗТ Скопје дополнително го засили ростерот за новата сезона, откако беа ангажирани уште двајца интернационалци и тоа Американецот Џабари Хиндс (27) и...

Кошаркарите на Србија нападнати со нож на ЕП во Удине

Се почесто ножот игра главна улога при тепачки кај малолетниците. Таков случај пред неколку дена имаше во скопската населба Ново Лисиче, каде што седумнаесет...

Руски милијардер го продаде Бруклин за 2.35 милијарди долари

Екипата на Бруклин го промени сопственикот пред стартот на новата сезона во НБА лигата. Мнозинскиот удел сега ќе биде во рацете на тајванскиот бизнисмен...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО