Атентат на словачкиот премиер Роберт Фицо, застрелан е со повеќе истрели

338
CZECH REPUBLIC DIPLOMACY V4

Словачкиот премиер Роберт Фицо беше застрелан по состанокот на владата во Хандлова, околу 150 километри североисточно од Братислава. Обидот за атентат се случил кога Фичо отишол меѓу насобраните луѓе.

Според информациите, премиерот на Словачка бил застрелан со неколку истрели во градите и стомакот. Со хеликоптер итно бил пренесен во болница во Братислава.

Напаѓачот е уапсен на лице место.

Според очевидци, Фицо им пришол на луѓето и биле испукани неколку истрели. Словачкиот премиер паднал на земја, а напаѓачот веднаш бил приведен од полицијата. Фицо е префрлен со хеликоптер во болница во Братислава.