EPA-EFE/LUKAS COCH

Доминик Тим (30) неодамна потврди дека 2024 година ќе биде последна во неговата кариера. Големите проблеми со повредите никако не можеше да ги заобиколи, се обиде да ја врати старата форма, но не успеа. Поранешниот грен-слем шампион реши да се пензионира и треба да го одигра својот последен турнир во Виена. И покрај сето ова, организаторите на Ролан Гарос не му дадоа посебна покана, односно вајлд-карта.

Од Париз пристигна официјално соопштение со имињата на лицата кои добија „вајлд-карта“, а на таа листа не се најде името на австрискиот тенисер. На негово место во главниот ждреб во сингл за мажи беа Гаске, Атман, Ербер, Мајо, Перикард, Милер, Волтон и Морено де Алборан. Специјална покана не доби ниту за квалификациите, бидејќи моментално е 117. играч во светот, а на париската земјена подлога два пати играше финале.

Оваа одлука предизвика многу коментари, особено на социјалните мрежи, а многумина беа разочарани што Тим не се најде на списокот на учесници. Популарниот Доми важеше за една од ѕвездите на светскиот тенис. Многумина му предвидуваа прво место, многу грен-слем трофеи, но тоа не се случи.

„Златното момче“ на австрискиот тенис стигна до третото место на АТП-листата, го освои САД Опен, во 2020 година, и одигра уште три грен-слем финалиња. На Ролан Гарос во 2018 и 2019 година беше поразен од Рафаел Надал, додека на Австралија Опен во 2020 година беше поразен од Новак Ѓоковиќ по пет сета.

  • Постојат неколку причини за одлуката да се пензионирам. Првата е мојот зглоб. Не е како што треба или како што сакам да биде. Втората причина е моето внатрешно чувство. Долго размислував за ова. Внимателно размислував за целото патување што го имав како тенисер, имав трофеи, неверојатно искуство и благодарен сум за тоа. На крајот, решив дека ова е единствената правилна одлука, изјави Тим откако реши да стави крај на кариерата.