Винисиус задоволен од дебито во бразилската репрезентација на СП

50
epa10131196 Real Madrid's striker Vinicius Junior celebrates after scoring the 1-3 goal during the Spanish LaLiga soccer match between Celta Vigo and Real Madrid held at Balaidos Stadium, in Vigo, northern Spain, 20 August 2022. EPA-EFE/Lavandeira

Бразилскиот напаѓач Винисиус Жуниор е среќе поради победата над Србија (2:0) во натпреварот од првото коло од групата Г на Светското првенство во Катар.

  • Многу задоволни од нашето деби. Дваесет и дев години го чекав моментот кога ќе дојдам на Мундијал. Имаше многу работа, многу соништа. Мило ми е што можев да му помогнам на тимот. Ни претстојат шест финалиња. Многу сум среќен за двојниот стрелец Ричарлисон. Работиме заедно многу за ова. Зборував со него во соблекувалната, велејќи дека ќе имаме шанси и тој треба да постигне гол, го цитира Винисиус „Глобо“.

Фудбалерот на Реал Мадрид, имаше една асистенција на натпреварот против Србија.

Следниот натпревар Бразил ќе го игра на 28 ноември против Швајцарија.