Путин се самоизолира и ги казнува своите советници – тврди Бајден

32

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин можеби е „изолиран“ и можно е дека ставил некои од неговите советници во „домашен притвор“.

Во неговите први јавни забелешки за западните оценки за тензиите во Кремљ во врска со војната во Украина, Бајден исто така рече дека е „скептичен“ во врска со тврдењето на Москва дека ги намалува нападите во делови од земјата.