По трагедијата во Нешвил, Бајден го повика Конгресот да го забрани јуришното оружје

135

По денешното пукање во училиште во градот Нешвил, Тенеси, во кое загинаа шест лица, меѓу кои три деца, американскиот претседател Џозеф Бајден го повика американскиот Конгрес да донесе забрана за носење огнено оружје.

„Мораме да направиме повеќе за да го запреме оруженото насилство. Тоа ги распарчува нашите заедници. Повторно го повикувам Конгресот да донесе забрана за јуришно оружје“, рече Бајден во Белата куќа, пренесе Ројтерс.

Вооружениот напаѓач од Нешвил е 28-годишна жена која упаднала во училиштето со најмалку две автомати и пиштол пред да биде убиена, соопшти полицијата.

Со оглед на тоа што Претставничкиот дом на САД е контролиран од републиканците, усвојувањето на кој било нов закон за безбедност на оружје е малку веројатно оваа година, според влијателни конгресмени.

„Уште колку деца треба да бидат убиени пред републиканците во Конгресот да усвојат забрана за напад на оружје или да наложат безбедно складирање оружје“, праша портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер за време на денешниот брифинг со новинарите.