Напиток за подобар сон:Чили какао со соја млеко

45

 Одлично, здраво, необично, вкусно и дури посно!

Млекото од Соја има највисок процент на протеини кој е поголем од оној што го содржи млакото од бадем или од ориз, а еднаков е со процентот на кравското млеко. Дури е и подобро, бидејќи тоа не содржи заситени масти. Затоа е идеална основа за една убав шолја топло какао. Зошто е помоќно кога ќе се додаде малку чили е тајна која им ја должиме на Ацтеките.

Потребно е:

  • 200 мл соја млеко
  • 1 лажичка вистинско темно горчливо какао
  • на врвот на ножот од толчено чили
  • шеќер по вкус – 1 лажиче

Приготвување:

Ставете ги сите состојки во ѓезве и оставете да се варат околу 1 и пол минути, измешајте добро и послужете топло.