Две лица настрадаа, а пет се исчезнати во судир на чамец и брод за крстарење на Дунав, во близина на Будимпешта

101

Две лица загинаа, а петмина се исчезнати во саботата вечерта кога мал глисер и брод за крстарење се судрија на Дунав северно од Будимпешта, соопшти во неделата унгарската полиција.

Несреќата била пријавена во саботата вечерта, откако полицијата разговарала со маж со крвава глава на брегот во близина на градот Верока, 55 километри северно од Будимпешта.

Телото на мажот е пронајдено јужно од Верока, а телото на жената низводно, во близина на мост во северното предградие на Будимпешта, каде што полицијата пронашла и оштетен глисер.

„Во моментот на несреќата во реонот се наоѓал брод за крстарење кој застанал во градот Комар, каде што полицијата утврдила дека е оштетен од едната страна“, изјави Чекси.

По исчезнатите трагаат глисери и дронови

Сома Чечи, портпарол на полицијата во Будимпешта, на прес-конференција изјави дека, според досегашните сознанија, на малиот брод имало вкупно осум возрасни лица и потврди дека две лица загинале, а пет се водат за исчезнати. Тројца мажи и две жени моментално бараат глисери и дронови, јавува унгарскиот портал Кема.

Се врши увид и на двата брода и се води истрага за опасност од воден пат и смрт на неколку лица.

Да потсетиме, пред пет години се случи несреќа на Дунав во која загинаа 28 туристи – главно од Јужна Кореја.

Потона помал туристички брод, а капетанот кој го предизвикал судирот е прогласен за виновен за невнимание и осуден на пет и пол години затвор.