Грозоморната вистина за Холивуд: Мрачна тајна поврзана со буквата Х уште ги бранува духовите

154

Знакот на Холивуд беше поставен на рид над Лос Анџелес во 1923 година како реклама за изградба на ридовите, што во тоа време беше во тек. Често во филмовите за катастрофи, овој знак е првиот што умира бидејќи е лесно препознатлив и познат низ целиот свет. Иако Холивуд не поврзува со sвезди, гламур и слава, тој исто така има своја темна страна.

Овој пат станува збор за темна тајна што ја крие знак Холивуд, поточно неговата прва буква Х. Лос Анџелес е се уште цел на сите што сакаат да влезат во светот на филмот и да направат кариера на големото платно, а така беше и порано.

Безброј актерки и старлети се собраа во Холивуд за да постигнат слава, а меѓу нив беше и Милисент Лилијан (Пег) Ентвисл. Пег, како што сакаше да се вика, е родена во Британија во 1908 година и се пресели во Америка со своите двајца браќа во потрага по слава.

Имаше само една цел во животот, да стане актерка. Иако беше позната и ценета во театарските кругови како комичарка, таа никогаш не престана да сонува за вистинска слава, онаа филмската. Иако доби улога во филмот „Тринаесетта жена“, нејзината улога беше отфрлена во последната верзија. После тоа, таа се изгуби во морето од прекрасни лица што пристигнуваа во „земјата на соништата“ секој ден.

Во 1932 година, актерката беше скршена од неуспех и, борејќи се со депресија, одлучи да си го одземе животот. Таа се прости од својот вујко, кому му рекла дека  излегува на пијачка со пријателите, но се упати кон планината Ли, директно кај знакот Холивуд, кој барем така мислеше, на некој начин ја исмејуваше во лице и ја потсетуваше на неуспехот.

Таа беше омилена холивудска актерка, а потоа остави се: Еве што…

 Пег се искачи на буквата Х и скокна од неа. Следниот ден, случајна минувачка ја нашла и пријавила се во полиција. Во близина на Пег беше пронајдено проштално писмо, кое меѓу другото гласеше: „Се плашам и сум кукавица. Многу ми е жал за се, да го направев ова порано, ќе спасев многу болка “.

Така заврши нејзиниот сон за слава. Или можеби не е.

Бројни луѓе потврдија дека во близина на холивудскиот знак го виделе духот на жената во бело, (Пег носеше бел фустан таа ноќ) како талка по ридот изгубен или лебди над земјата.

Други тврдеа дека виделе небулозна претстава што се качува до буквата Х, а потоа паѓа од неа, но исчезнува пред да удри во земјата.

Приказните за несреќната Пег се раширија толку многу што некои дури и не би се приближиле до холивудскиот знак за ништо во светот ноќе. Ловците на паранормалното често го истражуваат местото каде што наводно се појавува Пег. Меѓу најпознатите е екипата на шоуто „Авантурите на духовите“, неодамна го сними, како што тврдат, гласот на покојната Пег и неколку фотографии кои не можат да се објаснат.

Се чини дека Пег ја стекна многу посакуваната слава само, за жал, по нејзината смрт.