Автобус ИЗЛЕТА ОД ПАТОТ во Турција: Осуммина загинаа, 35 се повредени

59
epa08764008 YEARENDER 2020 DISASTERS AND ACCIDENTS People work at the site of a bus accident in Piura, near the border with Ecuador, Peru, 15 February 2020. At least eight people died and 30 were wounded after a bus with fans of the Ecuadorian club Barcelona SC, came off the road. EPA-EFE/STR BEST QUALITY AVAILABLE

Најмалку осум лица загинаа, а околу 35 се повредени, од кои четворица се во критична состојба, кога меѓуградски автобус излетал од автопат во западниот турски округ Афјонкарахисар, изјави гувернерката Кубра Гуран Јигитбаши за државните медиуми.

Возачот изгубил контрола над возилото, изјави Јигитбаши, пренесе ТРТ.

Патничкиот автобус сообраќал од Дијарбакир на истокот на земјата кон Бодрум на запад, објави Ројтерс.