ТРОЕН ИЗРАЕЛСКИ НАПАД погоди хуманитарен конвој, загинаа хуманитарци: Западот бесен, Израел се извини и рече „ќе го истражи инцидентот“

1552

Светските лидери го истурија својот гнев кон Израел по „безобразен“ напад со беспилотно летало врз хуманитарен конвој убивајќи седум хуманитарни работници.

-Нападот се случил иако конвојот се движел по одобрена рута и во координација со израелската армија

-Израел се извини за нападот и рече дека го истражува инцидентот

-Владата на Велика Британија размислува да ја прекине продажбата на оружје на Израел

-Меѓу загинатите има работници од Велика Британија, САД, Полска, Австралија и Палестина

-Нападот на израелско беспилотно летало врз конвој со хуманитарна помош во кој загинаа седум работници, предизвика меѓународна осуда

Конвој со помош од три автомобили, јасно означен дека работи за хуманитарната организација World Central Kitchen и патувал по рута одобрена од израелската војска (IDF), беше уништен во „троен напад“ во понеделникот.

Постапките на Израел предизвикаа меѓународна осуда, а меѓу оние кои повикуваат на одговорност се и лидерите на Велика Британија, САД, Полска, Канада и Австралија – земјите од кои беа убиени хуманитарците.

Израел се извини за, како што рече, „тешка грешка“ и рече дека го истражува инцидентот. Владата на Обединетото Кралство сега би можела да ја прекине продажбата на оружје на Израел откако ќе ги утврди сите факти за инцидентот, наводно рекле внатрешни извори.

Тие трипати го бомбардираа конвојот поради член на Хамас кој не бил во него
Во нападот на хуманитарен конвој кој тргна по рута, претходно одобрена и координирана со израелската војска, Израел уби седум работници од Светската централна кујна – но целта, вооружен маж за кој се верува дека е терорист на Хамас, не бил во ниту еден од автомобилите.

Камионот со храна пристигнал во магацинот со три автомобили на Светската централна кујна, во кои имало седум доброволци.

Неколку минути подоцна, три автомобили го напуштиле магацинот без камионот, во кој наводно имало вооружен маж. Меѓутоа, тој вооружен човек не го напуштил магацинот. Сепак, израелската армија трипати го гаѓаше конвојот.

Во одреден момент, додека хуманитарниот конвој се движел по одобрената рута, воената соба на единицата задолжена за обезбедување на трасата им наредила на операторите на дронови Хермес 450 да нападнат еден од автомобилите со проектил.

Некои од патниците биле видени како го напуштаат автомобилот откако бил удрен и влегле во еден од другите два автомобили.

Тие продолжија да возат и испратија порака дека се нападнати, но неколку секунди подоцна друг проектил го погоди нивниот автомобил.

Трет автомобил од колоната се приближил и патниците почнале да ги префрлаат повредените кои го преживеале вториот удар во него – за да ги извлечат од животна опасност. Но, потоа ги погоди трета ракета. Во нападот беа убиени сите седум доброволци од World Central Kitchen.

Британија го повика на разговор израелскиот амбасадор
Разговорите меѓу Обединетото Кралство и Израел во изминатиот ден беа далеку од нормални.

Израелскиот амбасадор беше поканет во Форин Офисот за прв пат по 12 години. А разговорот на Риши Сунак со неговиот израелски колега беше искрен.

Сунак му рекол на Бенјамин Нетанјаху дека е „згрозен“ од убиствата, дека загинале премногу хуманитарни работници и цивили и дека ситуацијата е „неподнослива“. Таков јазик не е она што би се очекувало од официјален разговор меѓу двајца сојузници.

Слична беше фрустрацијата и од другите земји кои обично го поддржуваат Израел. Притисокот врз Нетанјаху расте.

Односите меѓу Западот и Израел се прилично затегнати од почетокот на жестокиот напад врз Газа, предизвикан како одговор на терористичкиот напад на Хамас и киднапирањето на израелски граѓани.

Меѓутоа, сега е многу можно овие односи дополнително да се влошат.

Тензии меѓу САД и Израел
Веќе извесно време знаеме дека има тензии и фрустрации во американско-израелските односи, кои се исклучително важни за настаните на Блискиот Исток.

Овие фрустрации беа многу изразени преку ноќ.

Американскиот претседател Џо Бајден издаде изјава во која рече дека е „огорчен“ и „скршено му е срцето“ поради убиството на седумте хуманитарни работници.

Тој го кажа она што го кажаа сите други светски лидери – дека треба да има истрага, да биде брза, да се преземе одговорност и резултатите од истрагата да бидат јавни.

Бајден, исто така, рече дека ова не е изолиран инцидент и дека овој конфликт е еден од најлошите во последното сеќавање во однос на тоа колку хуманитарни работници се убиени.

Неодамна, САД одобрија испраќање нов пакет воена помош за Израел.

Бес во ОН
Ова е една од причините зошто дистрибуцијата на помош во Газа е толку тешка, бидејќи Израел не направи доволно за да ги заштити хуманитарните работници.

Она што е толку значајно за овие изјави е тоа што покажува дека сојузниците стануваат сè позагрижени за начинот на кој Израел ја води својата војна.

Ова го повтори и генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во вторникот на говорницата на Генералното собрание на ОН, велејќи дека она што се случи е „неизбежен резултат на начинот на кој се води војната“.

Убиството на хуманитарци, меѓу кои и полски државјанин во Појасот Газа, како и реакцијата на израелскиот премиер предизвикаа „разбирлив гнев“ и затегнати односи, посочи полскиот премиер Доналд Туск.

Австралиското Министерство за надворешни работи соопшти дека смртта на австралиски хуманитарен работник во Газа поради израелски воздушен напад е „нечуено“, додавајќи дека Израел ќе продолжи да ја губи поддршката доколку не го промени својот курс на дејствување.

Израелскиот напад во кој загинаа седум хуманитарни работници во Газа беше „ужасен“, вели УНИЦЕФ.

– Тоа беа храбри хуманитарни работници кои се обидуваа да си ја завршат работата. Ова апсолутно не треба да се случува на должност и страшно е што беа убиени… Изгубивме толку колеги. Тоа е опасно за нас, и опасно е за жителите на Газа – изјави за Би-Би-Си Тес Инграм, специјалист за комуникации на УНИЦЕФ.