Си-Ен-Ен: Завршени директните напади меѓу Иран и Израел, Техеран веќе нема да одговори

57

Директните напади меѓу Израел и Иран завршија и Техеран нема да одговори на денешниот наводен израелски напад, јави денеска Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван разузнавачки извор во регионот.

Според истиот извор, Иран нема да одговори на денешниот наводен напад врз иранскиот град Исфахан.

Иранските медиуми се чинеше дека дополнително го минимизираа обемот на нападот во петокот, емитувајќи мирни сцени од Исфахан на кои се прикажани жителите како шетаат низ парковите и посетуваат знаменитости. Беше пријавено дека сообраќајот се одвива нормално, а аеродромот исто така беше отворен откако летовите беа накратко откажани или прекинати рано во петокот.

Извештаите за нападот во петокот дојдоа неколку часа откако иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан изјави за Си-Ен-Ен дека доколку Израел преземе каква било дополнителна воена акција против Иран, неговиот одговор ќе биде „веден и на максимално ниво“.

„Доколку израелскиот режим уште еднаш ја направи тешката грешка, нашиот одговор ќе биде одлучувачки, дефинитивен и жален за нив“, додаде тој, истакнувајќи дека ова предупредување е доставено до Белата куќа преку швајцарската амбасада во Техеран.

Американски функционер претходно денеска изјави за Си-Ен-Ен дека Израел го нападна иранскиот град Исфахан како одмазда за нападот на Иран врз Израел на 13 април, а иранските медиуми објавија дека три беспилотни летала биле соборени над Исфахан.

Иран го нападна Израел на 13 април со околу 300 беспилотни летала и проектили како одмазда за израелскиот напад врз конзулатот во Дамаск на 1 април, во кој загинаа командантот на иранската револуционерна гарда во Сирија и Либан, Мохамад Реза Захеди и неговиот заменик, како и петмина полицајци кои ги придружувале.