Се урнаа два хеликоптери на јапонската морнарица: Еден загина, 7 се водат за исчезнати – Америка нуди помош

269

Два хеликоптери на јапонската морнарица се урнаа во морето за време на воени вежби, при што загина најмалку еден од осумте членови на екипажот, изјави денеска министерот за одбрана на земјата Минору Кихара.

Два патролни хеликоптери СХ-60 извршија вежби синоќа во близина на групата острови Изу, во близина на јужниот брег на централна Јапонија.

Кихара рече дека причината за несреќата е под истрага. Црните кутии од двата хеликоптери се откриени во непосредна близина една до друга и постои голема веројатност хеликоптерите да се судриле, додаде тој.

Јапонските поморски сили за самоодбрана (MSDF) и крајбрежната стража трагаат по преостанатите седум членови на екипажот.

Началникот на Генералштабот на МСДФ, Јошитака Сакаи, во саботата истакна дека не верува дека некоја друга земја била вмешана во несреќата.

Амбасадорот на САД во Јапонија, Рам Емануел, на платформата X понуди помош од неговата земја за време на напорите за пребарување и спасување.