По наводите во српските медиуми дека братот на еден од осомничените за убиството на Данка Илиќ починал од насилна смрт, се огласи јавниот обвинител

265

По наводите на некои медиуми дека Далибор Драгијевиќ (40), кој беше осомничен дека му помогнал на својот брат Дејан Драгијевиќ (50) да го скрие телото на убиената Данка Илиќ (2) од Бор, починал насилна, главниот јавен обвинител на Вишото јавно обвинителство во Заечар за „Блиц“ соопшти дека не може да ги потврди овие наводи.

– Обвинителството не го добило извештајот за обдукцијата на Д.Д. а не можеме да ги потврдиме наводите објавени од одредени медиуми – изјави за „Блиц“ Миодраг Цановиќ, главен јавен обвинител на Вишото јавно обвинителство во Заечар.

Потсетуваме, осомничениот Далибор Драгијевиќ (40) од Бор, кој доби притвор до 48 часа поради сомнение дека му помагал на Дејан Драгијевиќ (50), осомничен за тешкото убиство на двегодишната Данка Илиќ по извршеното дело, почина на 7 април во Полициско одделение Бор .

Далибор починал во притвор како последица на срцев удар.

Далибор Драгијевиќ беше уапсен на 6 април, заедно со неговиот татко Радослав, под сомнение дека му помагале на својот брат Дејан да го премести телото на убиената Данка Илиќ.

Како што пишуваше Блиц, Далибор пред смртта признал дека му помогнал на својот брат Дејан да се ослободи од телото на Данка Илиќ. Тој ја водеше полицијата на неколку локации, но телото на Данка Илиќ не беше пронајдено на ниту една од нив.

Ненадејната смрт на братот на убиецот може да влијае на истрагата, бидејќи тој беше еден од трите клучни луѓе кои можеа да и помогнат на полицијата во потрагата по телото на Данка.