Пламен го голта покривот, учениците бегаат: Се појави нова снимка од запаленото училиште во Подгорица/ВИДЕО

1529

Полуматуранти од подгоричкото основно училиште „Владо Милиќ“ при прославата за крај на учебната година со факли го запалиле покривот на училиштето, пренесува Радио-телевизија Црна Гора (РТЦГ). Во инцидентот нема повредени, а училиштето е евакуирано.

Директорката на училиштето Ивана Милиќ за ТВЦГ изјави дека околу 9 часот и 50 минути пред училиштето од канцеларијата забележала ученици со факели.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vijesti.me (@vijesti.me)

„Излегов и се обидов да ги оддалеам, но тие фрлаа факели и успеав да ги оттурнам кон теренот каде што палеа гуми. Кога се свртев, видов дека покривот на училиштето гори и јас ги извести надлежните институции да реагираат“, рече Милиќ.

Таа рече дека прослава со факели традиционално се организира како и секоја година во секое училиште.

„Како училиште не можеме да организираме ваква прослава. Учениците купувале приватно. Колку што знам, учествуваа сите ученици од деветто одделение. Учениците од деветто одделение најверојатно ќе бидат санкционирани. Последниот работен ден е, но сè уште ги немаат добиено потврдите. Тие сè уште се ученици на нашето училиште“, изјави Милиќ, пренесува РТЦГ.

Таа изјавила дека не очекувале факелот да падне на покривот на училиштето.

Сè уште не се знае колкава штета е причинета на зградата на основното училиште во Доња Горица, пишува порталот.