Дел од линиите на ЈСП утре ќе сообраќаат по изменет режим

Поради најавената блокада на раскрсницата во Автокоманда на булевар „Александар Македонски“ со „16 Македонска бригада“, дел од линиите од јавниот градски превоз утре во...

СТРАВОТ ПЛАНИНАТА ЈА ЧУВА: Може или не може на Водно?!

Може или не може да се шета во парк-шумата Водно? Од ЈП „Национални шуми“ и директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, велат дека може, затоа...

МВР: 152 сообраќајни прекршоци во Скопје, од кои 50 за пребрзо...

Полицијата на територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изрекла вкупно 152 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 50...

Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас на булеварите...

Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“, по налог на Град Скопје, изминатиот период  интензивно работеа и хортикултурно го уредија зелениот коридор на потегот на...

Без вода улицата „Стојна Стефкова“ во Чаир

Без вода денеска се корисниците на улицата „Стојна Стевкова“ во Чаир, информираат од ЈП „Водовод и Канализација“ – Скопје. Водоснабдувањето е прекинато во 12:40 поради...

Во Скопје санкционирани 168 сообраќајни прекршоци, 49 за пребрзо возење

При засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден на територијата на Град Скопје изречени...

Без вода дел од скопско Лисиче

Поради замена на вентили по шахти на улица „Мите Богоевски“ бб, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на оваа улица од раскрсницата со „Илија Димовски...

Посебен режим на сообраќај низ центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска поради одржувањето на „Парада на гордоста“, ќе бидат преземени мерки за посебен режим на сообраќај по сообраќајниците...

Скопје Прајд: „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда.“

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија денеска ја организира Парадата на гордоста во Скопје, под мотото „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда.“ Почетната точка ќе...

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека утре поради одржувањето на „Парада на гордоста“, ќе бидат преземени мерки за посебен режим на сообраќај по сообраќајниците...

67 години моја Кисела Вода

Со седум капитални инфраструктурни, комунални проекти и седум музичко-забавни случувања, ќе биде одбележан 67-миот роденден на најстарата скопска општина, Кисела Вода. - Започнувајќи од 27...

Почна товарењето на 450 тони линдан и 200 тони контаминирана земја...

Во ОХИС е започнато со товарење на опасниот отпад – линдан од малата депонија. Станува збор за околу 450 тони линдан и 200 тони...

ФОТОВЕСТ: Бањање среде улица

Поројниот дожд што утринава паѓаше во Скопје, предизвика да се направат вирови, па и цели езера на повеќе улици низ градот. Фото: Ѕвонко Плавевски Така, едно...

Шеесет и двајца наставници од осум градски средни училишта денеска добија...

Шеесет и двајца наставници од осум градски средни училишта денеска добија признанија и награди од Градот Скопје за нивниот придонес и активно учество во...

Пет улици во населбата Кисела Јабука за првпат добија асфалт

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ деновиве целосно асфалтираа пет улици во населеното место Кисела Јабука во општина Ѓорче Петров. Асфалтирани се улиците 46,...

Живи статуи синоќа им „одиграа“ танго на скопјани/ ФОТО

Синоќа на сквер „Јадран“ живи статуи во бела, црвена, зелена, жолта боја им „одиграа“ танго на скопјани – некои осамени, некои во пар и...

Уреден новиот зелен плоштад на кеј „Димитар Влахов“

На кејот „Димитар Влахов“ е формиран и хортикултурно уреден нов зелен плоштад. Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ го завршија уредување на зелената површина...

Во Скопје 180 сообраќајни прекршоци

На територија на град Скопје вќера се изречени вкупно 180 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 25 санкции, 19 мерки за...

Се запали вентилација од оџак во центарот на Скопје

Во центарот на Скопје вечерва се запали вентилација од оџак во зграда, информира за МИА Ѕвонко Томески, командир на скопската бригада за противпожарна заштита. Пожарот...

Од утре, Жичарницата и автобусите до Водно, времено нема да бидат...

Од утре, петок (24.06.2022 година) Жичарницата и автобуските линии до Средно Водно (25, 25А и 25Б) нема да бидат во функција. Времениот прекин на работа...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети