Петстотини златни балони за подигање на свесноста за децата со карцином

​Петстотини златни балони во чест на децата кои се лекуваат од малигнитети ќе бидат пуштени денеска од плоштадот „Македонија“ во Скопје  на настанот „Убаво...

Без вода населбата Шуто Оризари во Скопје

ЈП „Водовод и канализација“ известува дека поради дефект во електричната мрежа, има прекин на електрична енергија во пумпената станица Шуто Оризари, и поради тоа...

Обновено водоснабдувањето во населба Пржино

Саниран е дефектот во населба Пржино, при што е обновено водоснабдувањето на жителите, соопшти РЦУК.-Дефектот на улица „Востаничка“ бб во населба Пржино е саниран,...

Ќе се реконструираат улици во Карпош 1 и Карпош 2

Советниците на Советот на Општина Карпош денеска ја изгласаа одлуката за намера за реализација на проекти по пат на долгорочно домашно задолжување на Општина...

Нови гумени подлоги за детското игралиште во градинката „13 Ноември“

Општината Центар го реконструираше детското игралиште во градинката „13 Ноември”.Како што информираат општинските власти поставени се нови гумирани подлоги.-Како локална самоуправа продолжуваме со активности...

Посебен сообраќаен режим на улицата „Востаничка“

Од Градот информираат дека утре и в недела на улицата „Востаничка“ ќе биде воведен посебен сообраќаен режим, поради изведување на попречни прекопи од страна...

Депонијата Вардариште физички ќе се затвора затоа што следува црвен картон...

Заврши времето на ставање под тепих на проблемите со депониите. Ако надлежните набрзо не почнат со решавање на депониите една по една, на земјава...

Пред да викнеш Брза помош, сам дај си прва помош!

Граѓаните треба да научат да даваат прва помош во услови кога болниците или службите за итни случаи може работат со ограничени капацитети, или пак,...

Заврши реконструкцијата на улицата „Боца Иванова“

Со бележење на сообраќајна сигнализација, во рекордно кратко време, за само 20 дена заврши реконструкцијата на улицата „Боца Иванова“ во општина Бутел.Од Градот информираат...

Цементарница УСЈЕ: Неделен преглед од средно-дневните мерења 

Цементарница УСЈЕ редовно објавува неделен преглед на средно-дневните мерења на емисиите од главните емисиони точки на Цементарницата.Во прилог е прегледот на емисии од последниве...

Обезбедени 150 пакети со прехранбени продукти за пензионерите со ниски примања

Општина Центар, во соработка со невладината организација „Банка за храна“, обезбеди донација од 150 пакети со прехранбени продукти и основни намирници за живот за...

Почитувајте ги правилата и кодексот на однесување во Скопје ЗОО

Почитувајте ги правилата и кодексот на однесување во Скопје ЗОО, порачуваат од скопската Зоолошка градина.- Во Зоо градината има поставено над 200 корпи за...

Голема есенска акција за засадување на нови дрвореди и украсно зеленило

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ го распиша тендерот за најповолна понуда за набавка на саден материјал кој ќе се реализира есенва.Станува збор за дрворедни...

Без вода дел од населбите Хиподром и Маџари

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ известуваат дека денеска, поради дефект на затворач на улицата „Благоја Стевковски“ број 25, прекинато водоснабдување ќе имаат дел...

Пријавени и реализирани 1.852 интервенции за еден месец

За еден месец извршени се вкупно 1.418 хемиско-бактериолошки анализи на примероци од вода од градскиот водоснабдителен систем. Пријавени и реализирани се 1.852 интервенции, ова...

СКОПЈЕ КАКО БАНГЛАДЕШ: Санкционирани 513 возачи – 148 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во акциска контрола низ градот изрече вкупно 513 санкции на прекршители во сообраќајот.Санкционирани се 35 лица за возење без возачка...

Се расчистува депонијата кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош со соодветна тешка механизација, (гасеничари, камиони и сл.), а во акцијата ќе се вклучат и комуналните служби на општината, започна со чистење...

Вардариште кај Железничкиот мост (видео)

Ова е Вардариште кај Жезеничкиот мост.Испустот на вода е од Усјанскиот канал.https://www.facebook.com/dejan.dimitrovski.52/videos/10218214653305632/?notif_id=1600346645814789&notif_t=live_video_explicit&ref=notif

Блокада на улицата „Борис Сарафов“ за да се спречат трките

Жителите на општина Ѓорче Петров, организирани на фејс групата „ѓорче петров“ денеска во 16 часот ќе ја блокираат улицата „Борис Сарафов“ (поранешна „4Јули“, во...

Без вода корисниците од улицата „Востаничка“

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат дека денеска, поради изведување на приклучоци на улицата „Востаничка“, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од истата улица.Прекинот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО