На изборите во САД се гласа и од вселената: Кејт Рубинс...

Анастронаутот на НАСА, Кејт Рубинс, поради својата работна обврска нема да биде дома на денот на претседателските избори во САД, па затоа ја искористи...

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Парагвајските власти соопштија дека во контејнер што пристигнал од Србија се пронајдени 7 тела во фаза на распаѓање, пренесуваат српски медиуми.Во соопштението стои дека...

Италијански вирусолог: „Мораме да ја сопреме хистеријата, ковид-19 има мала смртност“

Италијанскиот вирусолог Џорџо Палу изјави дека вирусот корона е опасен, смртоносен за некои, но дека, генерално, смртноста е мала, и секако не е на...

Во Италија со коронавирус се заразени над 500 илијади луѓе

Во Италија во последните 24 часа се потврдени рекордни 19.644 случаи на коронавирус, со тоа од почетокот на пандемијата во таа земја се регистрирани...

Самоубиствен напад во Кабул, најмалку 18 загинати и над 50 ранети

Најмалку 18 лица загинаа, а 57 се повредени денеска во Кабул, во самоубиствен бомбашки напад, соопштија авганистанските власти.Меѓу загинатите и ранетите има и деца...

Над 42 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 42.725.415 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.152.243 пациенти, а оздравеле 31.545.825 луѓе.–...

Трамп: Гласав за кандидатот Трамп/ВИДЕО

Американскиот претседател Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во 2020 година во библиотека во државата Флорида.Тој го искористи своето право на глас во библиотека...

Во Брисел продолжен полицискиот час, заштитни маски задолжителни насекаде

Во Брисел, од понеделник, 26 октомври, маските повторно ќе бидат задолжителни насекаде и во секое време, а полицискиот час ќе биде продолжен и на...

Анкета: Гледачите на дебатата Трамп го опишале како „лажго“, Бајден –...

Најновата анкета на Аксиос и „СервејМанки“ спроведена веднаш по последната претседателска дебата, укажува дека најчест збор употребуван од гледачите да го опишат настапот на...

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на...

Рекорден број новоинфицирани со Ковид-19 се регистрирани во САД за изминатите 24 часа – повеќе од 83.757 лица, што е за околу 6.000 повеќе...

Меркел до Германците: Намалете контакти и патувања

Германската канцеларка Ангела Меркел испрати порака до своите сонародници да ги ограничат социјалните контакти и да го намалат патувањето на минимум, откако беше потврдено...

Во карантин тројца премиери на балтички држави по средба со словенечкиот...

Министрите за надворешни работи на сите три балтички земји од денеска се во карантин, бидејќи нивниот словенечки колега е позитивен на новиот коронавирус.Анже Логар...

Австрија со рекорден број новозаразени, повеќе од 3.000 за еден ден

Австрија, од почетокот на пандемијата, денеска забележа рекорден број новозаразени од Ковид-19, над 3.000 лица.Веќе неколку дена Австрија бележи бројка од над 2.000,...

Помпео: Азербејџан и Ерменија да се вратат на преговорите

Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера на Твитер напиша дека за време на одделните средби со министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан,...

Трамп „се прашува“ каде да бега ако изгуби на изборите –...

Американскиот претседател навести дека може да ја напушти земјата ако загуби од Џо Бајден на изборите на 3 ноември. „Политико“ наведува некои од веројатните...

Последната дебата меѓу Трамп и Бајден ја следеле 63 милиони луѓе

Околу 63 милиони луѓе ја следеле дебатата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во четвртокот вечерта, објави Си-Ен-Ен.Првично беше...

Американските компании продолжуваат да ја тестираат вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако ќе добие одобрение од надлежните органи,...

Бајден: Бесплатна вакцина за сите Американци ако бидам избран за претседател

Демократскиот кандидат за претседател на САД, Џо Бајден, зборувајќи за своите планови за борба против коронавирусот, рече дека доколку биде избран за претседател, ќе...

Рекорден број новозаразени во САД, повеќе од 80.000

Рекорден број од повеќе од 80.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во САД во последните 24 часа.Универзитетот „Џон Хопкинс“ соопшти дека се потврдени...

Трамп: Наскоро ќе ставиме крај на пандемијата, Бајден ја преувеличува ситуацијата

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на своите приврзаници во Флорида дека пандемијата ќе заврши наскоро и го обвини неговиот ривал Џо Бајден за...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО