Анестезиолози од Инфективна го открија лицето под маската: Тивки херои и...

Денот на здравјето оваа година пристигна во многу тешки и предизвикувачки моменти за секој граѓанин.Како фела како никогаш досега сме исправени пред еден невидлив...

Градоначалникот на Чешиново Облешево позитивен на коронавирус

Градоначалникот на општина Чешиново-Облешево, Горанчо Крстев денеска добил известување дека е позитивен на коронавирус, откако заедно со сопругата направил две тестирања на приватните клиники...

Кривични пријави за повеќе од 500 лица кои не ги почитувале...

Јавното обвинителство досега поднело кривични пријави против повеќе од 500 лица за непочитување на мерките за спречување или сузбивање на болеста Ковид-19.Само во Скопје...

Филипче: Она што сакаме е линеарен пораст на нови пациенти, стратегијата...

Линеарен пораст на нови пациенти е она што го сакаме. Стратегијата што ја применуваме е одлична и таа дава резултати и треба да се...

StopKorona! – мобилна апликација справување со Ковид-19

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за „StopKorona!“ – мобилна апликација за справување со коронавирусот, и го овласти министерот за здравство...

МБА: Филијалите да се посетуваат само кога е неопходно, да се...

Филијалите и експозитурите да се посетуваат само кога е неопходно, да се користат повеќе услугите за електронско и мобилно банкарство, а при неопходна посетеност...

Владата донесе Уредба за ограничување на исплата на додатоци и надоместоци...

Владата донесе Уредба со законска сила за ограничување на исплата на додатоци и надоместоци на плата за вработените во јавниот сектор за време на...

Почина 45-годишен скопјанец заразен од коронавирус на пат кон болницата „8...

Според дополнителната информација од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) 45-годишен пациент од Скопје, тестиран и потврден позитивен на Ковид-19 преку Ветеринарен факултет, починал на...

Филипче: Заштитна опрема во доволно количини, резервата се надополнува

Во моментов ги разгледуваме статистиките, сметаме дека мерките се сосема доволни, не размислуваме за воведување карантин 14 дена, но подготвени сме да воведеме и...

Во моментов не се размислува на 14-дневен карантин, мерките се доволни,...

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека во моментов не се размислува за воведување карантин 14 дена, но сепак државата е...

Пет починати од коронавирус, влошена состојбата на родилката од Куманово

Пет пациенти заболени од коронавирусот починаа, четворица од нив на Инфективната клиника во Скопје – еден од Куманово, пациентка од Лабуништа, од Челопек, една...

Филипче: Нема индикација за тестирање на владини функционери за коронавирус

Ниту едно именувано или избрано лице во Владата не е во групата кај кои постои индикација за тестирање за Ковид-19, рече министерот за здравство...

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Потреба од здружување на силите и нагласена солидарност меѓу сојузниците со цел успешно справување со кризата која има не само здравствена, туку и социјална...

Во Дебар се намалува бројот на лицата во домашна изолација, а...

Официјалните податоци потврдуваат дека во Дебар четири дена нема новозаразени од „Ковид-19", а се намалува и бројот на лицата во домашна изолација.– До сега...

Потврдени 29 нови случаи на Ковид-19, вкупната бројка во земјата е...

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г),...

Влошена состојбата на родилката од Куманово заразена со Ковид-19

На Инфективната клиника во изминавие 24 часа се примени 4 пациенти, а во моментов се хоспитализирани вкупно 67 пациенти, рече министерот за здравство Венко...

Филипче им го честиташе Светскиот ден на здравјето на своите колеги,...

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција, на Светскиот ден на здравјето упати првенствено честитки до своите колеги, до сите здравствени работници: Во овие...

Брнс он лајн разговараше со Филипче и Тавилах за ситуацијата со...

Американската амбасадорка во земјава Кејт Брнс денеска се приклучи на онлајн средбата со министерот за здравство Венко Филипче и претставникот на Светската здравствена организација...

Филипче: Вработени на Дигестивна хирургија ќе се тестираат на коронавирус

Вработен на Клиниката за Дигестивна хирургија рекол дека има заболени во семејството, се уште непотврдени за корона вирусот. Утре ќе се тестираат сите кои...

Филипче: Починаа петмина болни од ковид-19, регистрирани нови 29 случаи

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО