МТСП: Нова градика во Аеродром – продолжуваме да инвестираме во раниот...

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на Општина Аеродорм Златко Марин денеска ја посетија новоотворената градинка во населба Ново Лисиче....

Димитров се сретна со Карл–Хајнц Ламберц, претседател на Европскиот комитет на...

Европските интеграции на земјава и очекувањата од претстојниот октомвриски Совет на Европската Унијата беа тема на дискусија на денешната средба на министерот за надворешни...

ДКСК: Барањето за раскинување на договорите за закуп се однесува на...

Сакаме да ве известиме дека на денешната 22-ра седница на Државната комисија за спречување на корупција беше одлучувано по предмет отворен по сопствена иницијатива...

Бутикофер: ЕУ да ги започне преговорите со Северна Македонија

Копретседавачот на Европската зелена партија, Рајнхард Бутикофер во својот твит во врска со посетата на Доналд Туск, изјави: Туск е во право кога повикува на...

Во Крива Паланка собрани 58 единици крв

На денешната крводарителска акција во организација на Црвен крст-општинска организација Крива Паланка собрани се вкупно 58 единици крв. Акцијата се спроведе како дел од редовниот...

Претставници од Здружението за турско-македонско пријателство во посета на Делчево

Откако пред повеќе од половина век, поголема група македонци-муслимани се иселија од Делчевско, нивни потомци се враќаат во родното место, најмногу поради желбата да...

Прилеп ќе ја одбележи Европската недела на мобилност

Прилеп ќе ја одбележи Европската недела на мобилност што се одржува од 16 до 22 септември и тоа со активности посветени на подигнувањето на...

Владата усвои Предлог-закон за класифицирани информации

Владата на денешната редовна седница ја разгледа и усвои Нацрт-стратегијата за одбрана на Република Северна Македонија и го задолжи Министерството за одбрана во рок...

МОН и БРО ќе ги известуваат училиштата да планираат антикорупциски содржини

Владата на денешната седница го задолжи Министерството за образование и наука во соработка со Бирото за развој на образованието со допис и оваа учебна...

Штипскиот градоначалник на средба со борачите од клубот „Олимпија”

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска ги прими борачите на Клубот „Олимпија" кои изминатиот период постигнаа значајни успеси на два меѓународни турнири во...

Туск во Тирана: ЕУ треба да отвори преговори со Албанија и...

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск од Тирана, испрати јасна порака дека Европската Унија треба да отвори преговори со Албанија и со Северна Македонија....

Владата ја усвои новата Стратегија за одбрана

Владата на денешната 154-та редовна седница ја разгледа и усвои информацијата со Нацрт-стратегијата за одбрана на Република Северна Македонија, и го задолжи Министерството за...

Се истражува случај на проституција на 14-годишно девојче од Штип

Во врска со наводите во некои медиуми за вклученост на 14-годишното девојче од Штип во мрежа на малолетничка проституција во земјава и во една...

Општина Велес прва во земјава го донесе Планот за одржлива урбана...

Планот за одржлива урбана мобилност ПОУМ е документ што донесува иновативни и креативни сообраќајни решенија.Со имплементација на овој план Велес добива нови модерни и...

Голем пожар околу прилепскиот манастир „Свети Димитрија”

Стотина пожарникари, доброволци и граѓани од Прилеп се борат со големата огнена стихија која избувна по 12 часот во околината на манастирот „Свети Димитирија"...

МП: Законот за Академијата за судии и обвинители ќе обезбеди избор...

Предлог-законот за Академијата за судии и јавни обвинители обезбедува високи критериуми, систем на ревизија, обезбедува транспарентност и јавност, и се очекува да се создадат...

Расправа по Предлог законот за Академија за судии на Комисијата за...

Членовите на власта и опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците со меѓусебни препукувања за Предлог...

Јовески ги овласти Фетаи и Бубевски и натаму да го застапуваат...

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески ги овласти довчерашните обвинители во СЈО Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски и натаму да го застапуваат предметот „Монструм“, пренесе...

Подготвени за 15 октомври?!

Северна Македонија си ја заврши работата и сега е ред на лидерите на ЕУ да го завршат своето, порача претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Анализа што е најевтино и најисплатливо за граѓаните во претстојнава грејна...

Направивме анализа со цел да им помогнеме на граѓаните полесно да се одлучат со кој енергенс (струја, дрва, пелети, парно греење) зимово ќе ги...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО