Илкова и Нацоски на јубилејниот концерт на “Скопски солисти“ во Филхармонија

Во Македонската филхармонија, вечерва (9 ноември) камерниот оркестар „Скопски солисти“ ќе одржи јубилеен концерт со почеток во 20 часот. Меѓу солистите кои ќе настапуваат...

Есеј на Томислав Османли објавен во српското списание „Eckermann”

„Возвишеното: супра-естетички аспект“ е есејот на македонскиот писател Томислав Османли што е објавен во најновиот број на српското книжевно списание „Eckermann”. Во есејот, како што...

„Конци на судбината“ од Марија Дуењас во издание на „Антолог“

„Конци на судбината“ од шпанската авторка Марија Дуењас е нова книга во издание на Издавачката куќа Антолог од Скопје во рамките на проектот Храбри...

„Надвор од црното“ на Мице Јанкуловски во галеријата „Галатека“ во Букурешт

„Најновото уметничко производство на Мице Јанкуловски е истражување со саѓи (најцрната позната боја) - боја откриена од најновата нанотехнологија која обезбедува поглед во...

Небесни пејсажи на Јакимовска пред кумановчани

„Небо“ е наслов на најновата изложба на ликовнаа уметница Јана Јакимовска што ќе биде отворена на 21 јануари во 12 часот, во Изложбениот салон...

Премиера на Битолски театар: “Детето сонува“ – претстава за суровата реалност...

"Оваа претстава зборува сама за себе, таа е еден од каноните на израелскиот театар, напишана од големиот национален драмски писател Ханох Левин (1943-1999). Во...

Книга: „Здив“ – Нова наука за една загубена уметност

Потпирајќи се и на медицински текстови стари илјадници години и на неодамнешни врвни студии во пулмологијата, психологијата, биохемијата и човечката физиологија, „Здив“ на Џејмс...

Венко Андоновски добитник на „Рациновото признание” за 2019

Годинашен лауреат на највисокото „Рациново признание" за 2019 година е Венко Андоновски за неговото дело „Припитомување на кучката – раскази за лудилото" во издание...

„Блуз и соул“: „Török Fehér Duó“ и „The Mole Pack“ во...

Во рамки на втората и последна вечер на „Блуз и Соул“ фестивалот, утревечер (13 септември) со почеток од 21 часот, во „Станица 26“ ќе...

Во Филхармонија: Концерт “Вида“ со маестро Владимир Костов како солист

Oркестарот на Филхармонија, овој четврток (10 ноември) со почеток во 20 часот ќе го одржи концертот насловен „Вида“ на кој како солист ќе настапи...

Охридскиот архив почнува со дигитализација на документацијата на СВП

Согласно Меморандумот потпишан од страна на Државниот архив и Меѓународниот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ Охридскиот архив започнува со дигитализација на фестивалската документација. Со проектот...

Ентони Хопкинс во самоизолација свири пијано и ја забавува мачката

Еден од споредните ефекти на пандемијата на корона вирусот е што можеме да погледнеме во домовите на светските ѕвезди и да видиме некои неверојатни...

Уметничка акција посветена на климатските промени

Центарот за современи уметности Скопје создаде уметничка акција во главниот град посветена на климатските промени наречена „Климатски баланс“. Целта на акцијата е да се подигне...

Комедијата „Нешто слатко“ со Сашко Коцев и Јелена Јованова во Синеплекс

Словенечката романтична комедија „Нешто слатко“ (Nekaj Sladkega) во режија на ТВ-ѕвездата и стендап-актерот, Тин Водопивец од Словенија и со актерите Јелена Јованова и Сашко...

Во театарот „Чекори“ премиера на претставата „End&Start game“

По повод 50 години од основањето на театарот „Чекори“ и 80-годишнината од раѓањето на основачот Боре Ангеловски, на 25 февруари (недела) во 20 часот,...

По подолга пауза: „Болшој“ ја отвора сезоната со Верди и Доминго

Московскиот театар „Болшој“ планира да ја отвори новата, 245-та сезона на 6 септември, со операта на Верди „Дон Карлос“, а планиран е и настапот...

Театарот за деца и младинци денес го слави 31. роденден

Театарот за деца и младинци денес (на 25 март) го слави 31. роденден. „Поради пандемиските услови, истиот скромно го одбележуваме со низа пораки и честитки...

Велигденски концерт на ансамблот „Танец“ во Националната опера и балет

Националниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“ вечер во Националната опера и балет со почеток во 20 часот, ја започнува својата 74. сезона,...

Книга: „Исповед“ – историски роман

„Исповед“ e историски роман од современиот каталонски писател Жауме Кабре. Во романот авторот во заднината на приказната за една стара, вредна виолина и љубовната сторија...

Со стенд-ап шоу на Жарко Јовановиќ вечер завршува фестивалот „5 ре“

Во aмфитеатарот на Младинскиот парк во Велес вечер ќе се одржи стенд-ап шоу на Жарко Јовановиќ, со кое  ќе биде затворен годинашниот втор по...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети