Грчката Влада ги одреди приоритетите во миграциската политика

Подобрување на условите во кои живеат мигрантите и бегалците во Грција; заштита на границите; спроведување на догворот ЕУ-Турција, се дел од приоритетите и активностите...

Харадинај повтори дека таксата ќе се укине кога Србија ќе го...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска повтори дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине тогаш кога...

Грчката Влада ги одреди приоритетите во миграциската политика

Подобрување на условите во кои живеат мигрантите и бегалците во Грција, заштита на границите, спроведување на догворот ЕУ-Турција, се дел од приоритетите и активностите...

Австрија најави: ЕУ воведува нови санкции против Турција поради Кипар

Министерот за надворешни работи во преодната влада на Австрија, Александер Шаленберг,  денеска ги најави санцкиите на ЕУ против Турција. – Денеска ќе усвоиме низа на...

Дачиќ ќе му пее и на Макрон – на репертоар „Шанзелизе“!

Францускиот претседател Емануел Макрон утрово пристигна во Белград, а по повод неговото доаѓање, српскиот министер за надворешни работи изјавил дека сака да му ја...

Макрон ја носи „Еуроњуз“ во Србија

Телевизијата „Еуроњуз“ доаѓа во Србија, пишува весникот „Блиц“, наведувајќи дека договорот бил потпишан минатата недела и оти извршниот директор на медиумот Мајкл Питер ќе...

Во Грција вчера регистрирани над 3.500 молњи

Силни врнежи од дожд и над 3.500 молњи донесе бурата „Адиноос“ во Грција. Системот „Зевс“ на националната опсерваторија во Атина за регистрирање и лоцирање на...

Во Грција запленети 100 килограми канабис, уапсени две лица

Во грчката област Теспротија полицијата заплени повеќе од 100 килограми канабис и уапси две лица, Грк и Албанец. Теспротија се наоѓа во близина на границата...

Снег падна во Бугарија сред лето/видео

На планината Рила во Бугарија падна снег, објави Метео Балканс на својата Фејсбук страница. „Тивко врне јулскиот снег. Мусала е облечена во бело“, напишаа Метео...

Макрон во дводневна официјална посета на Белград

Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе допатува во дводневна официjална посета на Белград. Тоа ќе биде прва посета на еден француски претседател на Србија...

Mакрон доаѓа во Белград, ама ќе си носи свои чаршави, крпи,...

Францускиот претседател Емануел Макрон кој в понеделник ќе дојде во официјална посета на Србија ќе биде обезбедуван на највисоко ниво и ништо нема да...

Со луксузна јахта: Ќерката на Трамп дојде во Црна Гора

На ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Тифани, по се изгледа и се допаѓа Балканот. По посетата на Србија, таа замина во Црна Гора. Нејзината...

Мета добитник на меѓународната награда „Златен лав“

На албанскиот претседател Илир Мета, на свеченост организирана во Венеција, му беше врачена наградата „Златен лав“. Наградата му се доделува за придонес во промоција на...

Ѓилас поднесе кривична пријава поради смртни закани на Фејсбук

Лидерот на Партијата за слобода и правда (ССП), Драган Ѓилас поднесе кривична пријава против лице кое преку социјалните мрежи му се заканувало со смрт,...

Павлопулос не ги потпиша декретите за избор на претседател и обвинител...

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос не ги потпиша претседателските декрети за избор на претседател и обвинители во Врховниот суд на Грција, избрани од претходната влада. Правната...

Теохарис: Грчкиот туризам издржа, Халкидики e подготвен да пречека нови туристи

Грчкиот туризам издржа, изјави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис по дводневната посетата на Халкидики и оцени дека поради невремето немаше масовни заминувања,...

Животна приказна: Во Сарти наместо одмор, видовме пекол

Едно од бројните македонски семејства кои годишниот одмор на море годинава го минуваа во Грција за весникот „Вечер“ раскажа дека поминале низ вистински пекол. Невремето...

СИРИЗА е против одлуката за признавање на Гуаидо за привремен претседател...

Одлуката на Владата да го признае Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела, не само што не придонесува во мирно решавање на оваа сериозна...

Се проширува друштвото, и Рамуш Харадинај наседнат од руските пранкстери

Руските комичари познати под псевдонимите Вован и Лексус, во периодот од јануари до април оваа година, го наседнале и косовскиот премиер, Рамуш Харадинај. Разговорот го...

Новиот шеф на грчката дипломатија Никос Дендиас е албански Грк

Новиот министер за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас е албански Грк, бидејќи неговото потекло е од Химара, тврди весникот„Дита“. Според истиот извор, 60-годишниот професор...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО