Вучиќ: Следува најтешката ситуација на Косово, се плашам и од големи...

Сите луѓе во Србија се под притисок по двете страшни трагедии, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во синоќешното гостување во емисијата „Хит Твит“ на...

Од несуден фудбалер на „Фенербахче“ до претседател кој владее со Турција...

Во Турција вчера се одржа вториот круг од претседателските избори, а актуелниот претседател Ердоган по гласањето изјави дека ова е првпат во историјата на...

Во Бургас се преврте туристички автобус, има повредени

Tуристички автобус попладнево се преврте на автопатот „Тракија“ во близина на селото Булгарово во регионот на Бургас, јави БТВ. Според првичните информации Ннема загинати,...

Ужасна сообраќајна трагедија во Србија:Камион налета на маж и девојче на...

Еден маж настрада, додека девојче е повредено во сообраќајна несреќа што се случила денеска околу 16.35 часот на патот Пепељево-Лајковац. Несреќата се случила на автопатот...

Пукање во соседството:Во центарот на Суботица маж ранет од огнено оружје

Во близина на центарот на Суботица денеска околу 18 часот на пешачкио премин на раскрницата од улиците Максим Горки и Матија Губац, машко лице...

Ердоган победник во вториот круг: Добивме одговорност да владееме во следните...

Актуелниот претседател на Турција Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа во вториот круг од претседателските избори. - Добивме одговорност да владееме во следните пет години, истакна...

Евакуиран трговски центар во Белград

Трговскиот центар во Белград на улица Воислав Илиќ е евкауиран, бидејќи се огласил алармот за тревога. Граѓаните прво помислиле дека станува збор за дојава...

Генералниот секретар на НАТО го повика Косово да ги намали тензиите...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска го повика Косово да ги намали тензиите со Србија, два дена по жестоките судири меѓу косовската полиција...

Врховна изборна комисија на Турција: На претседателските избори води Ердоган по...

Претседателот на Врховната изборна комисија на Турција Ахмет Јенер соопшти дека досега се преброени и потврдени 54,6 отсто од гласовите. На вториот круг од претседателските...

Затворени избирачките места во вториот круг од претседателските избори во Турција

Гласачките места во Турција се затворени денеска во 17 часот по локално време (16:00 часот по средноевропско време), со што заврши гласањето за вториот...

Велика Британија во акција за запирање на бранот албански мигранти преку...

Британската влада започна информативна кампања чија цел е да го запре мигрантскиот бран кон островот преку Англискиот Канал (Ламанш), јави ДПА. Пораката на иницијативата...

Вучевиќ: Вучиќ ќе биде лидер на новото движење во Србија, нема...

Новиот претседател на Српската напредна партија (СНС), Милош Вучевиќ, денеска изјави дека СНС ќе се приклучи на Народното движење, односно на Движењето за народот...

За едни „циркузант“, за други „цар“ – Градоначалникот на Бања Лука...

Градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ на својот профил на ТикТок објави видео на кое танцува на дождот на карневалот во Бања Лука. „Посилни од...

Мило: Курти си игра со оган, непромислен чин е насилното внесување...

Поранешниот шеф на албанската дипломатија, еден од најпознатите историчари и универзитетски професор, Паскал Мило анализирајќи ја состојбата во северот на Косово, оценува дека дејствијата...

Судир на трамвај и автобус во центарот на Белград, четворица повредени

Во сообраќајна несреќа меѓу трамвај и автобус во Белград четири лица се полесно повредени.Несреќата се случила нешто пред осум часот на аголот на улицата...

EКСПЛОЗИЈА во близина на трговски центар во Риека, двајца уапсени, пронајдени...

Ноќеска, половина час по полноќ во близина на трговскиот центар Пеќине во Риека, Хрватска, била активирана непозната експлозивна направа. Нема повредени лица, информираат хрватските...

Избори во Турција – Ердоган во вториот изборен круг влегува...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган влегува во вториот изборен круг како фаворит и сè уште ги држи уздите на власта, спротивно на анкетите кои...

Новиот парламентарен состав во Грција денеска ќе положи заклетва, а утре...

Новиот парламентарен состав во Грција што произлезе од изборите во неделата, попладнево ќе положи свечена заклетва, меѓутоа пратениците ќе имаат еднодневен пратенички мандат со...

И денеска протест „Србија против насилството“ во Белград, демонстрантите направија обрач...

Продолжуваат протестите во Белград под мотото „Србија против насилство“. Снимките од дрон покажувааат дека и попладнево на белградските улици излегле илјадници граѓани. Демонстрантите се...

Над 11 милиони туристи ја посетиле Турција во првите четири месеци...

Во првите четири месеци од 2023 година, Република Турција ја посетиле 11.093.247 туристи, јавува Анадолија. Министерството за култура и туризам на Турција соопшти дека бројот...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети