Јутуб го блокира каналот РТ Балкан

Компанијата Гугл го згасна неодамна отворениот Јутубканал РТ(Раша тудеј) Балкан е објавено на сајтот на медиската куќа во сопственост на руската држава. Јутуб на почетокот...

Милановиќ: Комшиќ повеќе немаше да биде претседател на БиХ доколку владата...

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека хрватската влада требало да заземе силен став против прегласувањето на Хрватите во БиХ, што би го спречило...

Масовни протести во Атина, инциденти во Солун

Масовен протест се одржа вечерва во центарот на Атина за годишнината од убиството на 15-годишниот Алексис Григоропулос во 2008 година, кој беше застрелан од...

Иранските хакери за нападот врз Бериша: Името на напаѓачот е во...

Иранските хакери од групата „Татковинска правда” вечерва реагираа со објава на Телеграм, во врска со лицето што денеска на протестот на опозицијата во Тирана...

Фон дер Лајен: Целиот регион на Западен Балкан и припаѓа на...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен по Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана нагласи дека пораката од денешниот самит е порака за обединување...

Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана: Потврдена целосна и недвосмислена посветеност на...

 Целосна и недвосмислена посветеност на перспективата за членство на Западен Балкан во Европската Унија е потврдена денеска на самитот во Тирана од страна на...

Вучиќ од Тирана: За санкциите против Русија, ќе го прашам народот,...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на прес конференција во Тирана изјави дека на Самитот ЕУ-Западен Балкан најмногу се зборувало за енергетиката и за воведување...

Бериша: Лицето што ме нападна е агент на криминалистичката полиција, се...

Поранешниот премиер и лидер на фракцијата на Демократската патија, Сали Бериша не верува дека лицето кое го нападна на денешниот протест боледува од психички...

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја...

На заедничката прес-конференција со Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, премиерот на Албанија Еди рече дека ова е првпат ЕУ да ги напушта...

Тепачка во турскиот Парламент, пратеник на опозицијата хоспитализиран

Пратеник од опозицијата е хоспитализиран во Турција по тепачка во Парламентот за време на тензичната дебата за државниот буџет за следната година. Телевизиите објавија снимки...

Пронајден и вториот пилот на МиГ-от што се урна во Хрватска

Авион МиГ-21 на Хрватската армија денеска се урна во близина на Дарувар, јавија хрватските медиуми. Авионот се урна кај Слатина во ненаселена шумска област во Вировитско-подравинската жупанија за време...

Мишел: Историски состанок со Западен Балкан

Претседателот на Советот на ЕУ Шарл Мишел денеска на крајот од самитот на ЕУ-Западен Балкан во Тирана изјави дека овој самит е историски и...

Српски медиуми: Детонации во Косовска Митровица

Во северниот дел на Косовска Митровица пред кусо време одекнале пет детонации, јави српскиот весник „Блиц“. Според извори од терен, детонации се слушнале од правец на улицата...

Борел: Последниот предлог договор до Белград и Косово е испратен вчера 

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, кој денеска присуствува на самитот ЕУ-Западен Балкан, ја акцентраше важноста на дијалогот...

Самит Западен Балкан и ЕУ: Заедничко справување со последиците од енергетската...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска учествуваше на првата панел дискусија на Самитот Западен Балкан -Европска Унија во Тирана, посветена на енергетската криза и пакетот за...

Се урна МиГ-21 на хрватската армија, еден од пилотите се катапултирал,...

Авион МиГ на Хрватската армија се урна денеска во близина на Дарувар, јавија хрватските медиуми. Според извештаите, авионот се урнал некаде пред 14 часот во...

Османи: Косово до крајот на годината ќе аплицира за членство во...

Косово ќе поднесе барање за членство во Европска Унија до крајот на годинава, изјави денеска во Тирана претседателката на Косово, Вјоса Османи. – Овде пред...

Ужас во Тузла: Неколку момчиња силувале врсник, постои сомнение дека се...

Во приватен објект во Грачаница, во областа на Тузланскиот кантон, неколку момчиња силувале своj врсник, дознава порталот „Аваз“. Овој ужасен случај бил пријавен и во...

Опозициските пратеници со црни натписи „Темнина во Србија без слободни медиуми“ги...

Пратениците од опозицијата во српското Собрание на денешната седница ги поддржаа телевизиите Н1 и Нова С со тоа што станаа и држеа црни листови...

Приведен босанскиот министер Лучиќ поради злоупотреба на положбата и трошење народни...

Министерот во Советот на министри на Босна и Херцеговина, Милош Лучиќ денеска е уапсен под сомнение за злоупотреба на положбата и овластувањата. На барање на...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети