Дома 2021 август

Месечна Архива: август 2021

Германија ги категоризира земјите во само две ковид зони: „висок ризик“ и „вирусна варијација“

Од денеска сите кои од странство пристигнуваат во Германија мора да достават негативен тест за коронавирус, документ дека биле заразени со коронавирус или дека...

Најмалку петмина повредени во пукање во Индијанаполис

Најмалку пет лица се повредени во пукање во Индијанаполис, Индијана, САД, јави телевизијата Фокс 59, повикувајќи се на локалната полиција. Инцидентот се случи во саботата...

Без вода неколку улици од населбата Кисела Вода

Поради уличен дефект на водоводна мрежа Ф 5/4”(цола ) на ул.Емил Зола бр.12 б, населба Кисела Вода, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од...

„Отворен Балкан“: Кој има корист од оваа „мини ЕУ“ на Балканот?

China Global Television Network (автор Никола Миковиќ) Сфаќајќи дека нивните земји нема наскоро да се приклучат на Европската унија, лидерите на Србија, Северна Македонија и Албанија...

Светските организации бараат итно снабдување на сиромашните земји со вакцини против Ковид

Лидерите на Светската здравствена организација, Светската трговска организација, Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка колективно ги повикаа производителите на вакцини против Ковид-19 да им...

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на брегот на Грција, соопшти американскиот Геолошки завод. Епицентарот бил на 60,8...

Биланс од шумскиот пожар на Пелопонез – пет лица се повредени, десетина куќи...

Во големиот шумски пожар што избувна на Пелопонез кај Патра, пет лица се повредени, а десетина куќи се изгорени, соопшти грчката цивилна заштита. Повредените имаат...

Денеска и утре во Љубојно продолжуваат традиционални „Љубански Илинденски иселенички средби”

Во преспанското село Љубојно, во дворот на старото училиште „Димитар Влахов“ каде се одржал првиот час по македонски јазик, традиционално, денеска и утре ќе...

Времето денеска сончево и многу топло до 42 степена, продолжува портокаловата фаза

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 14 до 23,...

Шокантна претпоставка: Мерките на Исланд би можеле да траат 15 години?!

Главниот епидемиолог на Исланд, Торолфур Гуднасон изјави дека не може да исклучи дека неодамна воведените ограничувања поради ковид, може да траат и до 15...

Нанотелата би можеле да бидат СПАС од Ковид-19!

Истражувачите од Гетинген развиле мини-антитела кои ефикасно го блокираат коронавирусот Сарс-КоВ-2 и неговите опасни нови варијанти. Овие таканаречени нано-тела го врзуваат и неутрализираат вирусот до...

ШТОТУКУ ОБЈАВЕНО

Анкети